Imieniny o.Benedykta

Zakon cysterski obchodzi dziś uroczystość Świętego Ojca Benedykta opata, naszego regułodawcy. Jest to dzień imienin o. Benedykta Zielińskiego.

Ojcu Benedyktowi z okazji imienin życzymy, aby coraz pełniej w swoim życiu starał się podążać drogą, jaką wyznaczył swoim synom i córkom duchowym jego Patron. Aby tak się stało wszystkich prosimy o modlitwę w intencji o. Benedykta.

Ojciec Benedykt jest duszpasterzem w naszym opactwie.

Benedykt z Nursji należy do najgłośniejszych postaci w Kościele łacińskim. Wsławił się niezwykle mądrą i wyważoną regułą, która stała się podstawą dla bardzo wielu późniejszych rodzin zakonnych na Zachodzie. Przez założony przez siebie zakon Benedykt przyczynił się nie tylko do pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Jego synowie duchowi zasłużyli się najwięcej dla pozyskania Chrystusowi ludów germańskich. Te racje skłoniły Pawła VI do tego, by w 1964 r. wyróżnić św. Benedykta zaszczytnym tytułem głównego patrona Europy.

Chociaż św. Benedykt zajmuje w dziejach Kościoła katolickiego poczesne miejsce, udokumentowane wiadomości o nim są nikłe. Podstawowym źródłem jest dzieło św. Grzegorza I Wielkiego, papieża, przedtem mnicha benedyktyńskiego, który żył w czasach bliskich św. Benedykta. Niestety, Dialogi św. Grzegorza nie miały na celu podania biografii, ile raczej opis życia Benedykta; stąd mało w nich danych historycznych, a wiele wątków wręcz legendarnych.

za: brewiarz.pl

Udostępnij ten post
Skip to content