Projekty

Czekają na realizację

UTWORZENIE POKOI GOŚCINNYCH W DOMU OPATA

W Domu Opata chcemy utworzyć pokoje gościnne, które będą służyły naszym gościom, chcącym spędzić kilka dni w  klasztorze. Obecnie dysponujemy skromną liczbą miejsc noclegowych, a zapotrzebowanie na takowe jest duże. 

WYMIANA OKIEN Z MUZEUM I W CZĘŚCI KLASZTORU

Szybkiej wymianie muszą być poddane okna w Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu. Prezentowane dokumenty, rękopisy i eksponaty wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodliwym światłem słonecznym. Stąd istnieje potrzeba montażu specjalistycznych rolet i żaluzji i systemu oświetleniowego.
W minionych latach wymieniono także część okien w klasztorze. Nosimy się z zamiarem wymiany pozostałej części. 

WYMIANA ROZETY NAD ORGANAMI

Dotychczas wymieniliśmy wszystkie okna w kościele. Na wymianę czeka rozeta nad chórem organowym.

PRZEPROWADZENIE IZOLACJI FUNDAMENTÓW KLASZTORU I KOŚCIOŁA

WYKONANIE NOWEJ ELEWACJI KOŚCIOŁA I KLASZTORU Z WIEŻĄ RAKOCZEGO

ADAPTACJA PIWNIC KLASZTORNYCH NA POTRZEBY MUZEALNE

UNOWOCZEŚNIENIE W TECHNOLOGIE MULTIMEDIALNĄ MOŻLIWOŚCI ZWIEDZANIA ZABYTKÓW OPACTWA

WYMIANA SYSTEMU GRZEWCZEGO W CAŁYM OPACTWIE

Niedawno zrealizowane

WYMIANA WIĘŹBY I POKRYCIA DACHOWEGO NA KOŚCIELE OPACKIM

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została wymieniona więźba dachowa i jego pokrycie. Pozwoliło to na uchronienie wysokiej klasy zabytku przed jego niszczeniem.

WYMIANA DWÓCH ROZET I WSZYSTKICH OKIEN W KOŚCIELE

W przeciągu ostatnich lat wymieniono 33 okna w tym dwie rozety.

KONSERWACJA KREDENSÓW ORAZ ZAŁOŻENIE NOWEJ POSADZKI W ZAKRYSTII

Snycerski zespół zakrystyjny pochodzi z czasów opata Jana Karola Konopackiego (ok. poł. XVII w.). To dzieło sztuki snycerskiej chroni obrazy przedstawiające męczeństwo cystersów wąchockich z czasów najazdów tatarskich. Szafy są ciągle używane.  Posadzka została wykonana z biało-czarnego marmuru.

WYMIANA WIĘŹBY I POKRYCIA DACHU NA DOMU OPATA

Dom Opata tzw. opatówka jest czworobocznym budynkiem przylegającym do klasztoru do strony wschodniej. Został wzniesiony w XVI wieku przez opata Piotra Borkowskiego jako piętrowy budynek mieszkalny przeznaczony dla opata. Posiadał liczne cechy gotyckie. W drugiej połowie XVI wieku opat Andrzej Karwicki przebudował opatówkę w stylu renesasowym i ozdobił elewację dekoracją sgraffitową. W późniejszych czasach Dom Opata był wielokrotnie przebudowywany. Dziś na jego parterze znajduje się sala konferencyjna i pokoje gościnne, „Kawiarnia Cysterska”, zaś piętro przeznaczone jest na potrzeby wspólnoty.

INSTALACJA SYSTEMU PRZECIWPOŻAROWEGO I ANTYWŁAMANIOWEGO

Kompleks klasztorny w Wąchocku stanowi narodowe dziedzictwo kultury. Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury zrealizowano projekt polegający na montażu systemów alarmowych: przeciwpożarowego i antywłamaniowego na terenie całego obiektu.

MONTAŻ SZEŚCIU NOWYCH WITRAŻY W PREZBITERIUM

W maju 2013 zamontowaliśmy sześć nowych witraży w prezbiterium. Na wymianę czeka jeszcze 25 okien oraz 3 rozety. Czytaj więcej TUTAJ.

ODSŁONIĘCIE ŚCIANY SZCZYTOWEJ, NOWE TABERNAKULUM, LICHTARZE I LAMPY WIECZNE

Z Bożą pomocą i dzięki życzliwości wielu ludzi odsłoniliśmy wspaniały, dwubarny piaskowiec na ścianie szczytowej wąchockiej świątyni. Dzięki finansowemu wsparciu Opactwa Mogilskiego zamontowaliśmy nowe tabernakulum, lichtarze i wieczne lampy. Wykonano też stylizowany krzyż procesyjny. Czytaj więcej TUTAJ.


NOWY OŁTARZ I AMBONA

Najświętsza Ofiara jest sercem dnia każdego z mnichów. Składa się ją na ołtarzu. Cieszymy się, że możemy cieszyć się nowym kamiennym ołtarzem i piękną amboną służącą do proklamacji Słowa Bożego. Zostały one wykonane z piaskowca, z charakterystycznymi cechami romańskimi. Fundatorem ołtarza i ambony jest ks. Prałat Franciszek Szczykutowicz – rodak z Wąchocka, posługujący obecnie w Stanach Zjednoczonych.


STALLE W PREZBITERIUM

Stalle są to specjalne ławy, w których zakonnicy sprawują Służbę Bożą. Nowe stalle do prezbiterium naszego kościoła zostały wykonane w 2008 roku, częściowo dzięki wsparciu opata Alberyka Siwka OCist. (zm. w 2008 r.)


REWALORYZACJA I UPORZĄDKOWANIE OGRODÓW ZAKONNYCH

W latach 2009/2010 rewaloryzowano i uporządowano zakonne ogrody. Wycięto niepotrzebny drzewostan, zasadzono drzewa owocowe i krzewy. Odtworzono alejki, wybudowano kamienny grill i altanę. Utworzono też boisko do siatkówki.


NOWA KONCEPCJA PRZESTRZENNA DZIEDZIŃCA GOSPODARCZEGO

Wykonano nową realizację przestrzenną dziedzińca w części gospodarczej klasztoru. Zasadzono tuje, jarzębinę, klony, orzechy i krzewy dekoracyjne. Na środku umieszczono figurę Chrystusa Frasobliwego spoglądającego na klasztor.


DĘBOWE KONFESJONAŁY DO KLASZTORNEGO KOŚCIOŁA

W lutym 2011 r. zamontowano ostatni z zamówionych konfesjonałów. Świątynia zyskała nowe, tak nam potrzebne wyposażenie – cztery dębowe konfesjonały.

Skip to content