Imieniny br. Juliana

Dzień 7 grudnia w naszej wspólnocie obchodzony jest jako dzień imienin br. Juliana Koczwary – zakrystian w naszym opactwie.

Z tej okazji pragniemy prosić Dobrego Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny o liczne łaski dla naszego Współbrata potrzebne do dalszej służby Kościołowi Świętemu i Zakonowi. Niech przykład naszych świętych założycieli Roberta, Alberyka i Stefana oraz św. Bernarda przyświeca mu w jego posługiwaniu i drodze ku świętości.

Brat Julian pełni liczne funkcje w naszym opactwie. Między innymi jest organizatorem pielgrzymek, jak również opiekunem wielu grup działających przy Opactwie OO. Cystersów m.in. Koła Misyjnego, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich.

Św. Julian pochodził z rzymskiej rodziny z Arsinoe w Egipcie. Przymuszony do małżeństwa w wieku osiemnastu lat, za obopólną zgodą żony Bazylissy, postanowił żyć w dziewictwie. Po śmierci rodziców małżonkowie całkowicie oddali się Bogu. Julian założył monaster męski, a Bazylissa żeński. Oboje sprawowali funkcje przełożonych wspólnot. Wkrótce mniszka Bazylissa zmarła uznana za męczennicę.
Podczas prześladowań chrześcijan doniesiono namiestnikowi Marcjanowi na Juliana, gdy w swoim domu dawał schronienie kapłanom i osadzono go w więzieniu. Tam nawrócił dwudziestu żołnierzy rzymskich. Został w końcu poddany torturom, kiedy Kelsos (łac. Celsus), prawdopodobnie pogański syn Marcjana, uwierzył w Jezusa po wskrzeszeniu poganina nazwanego Anastazym. Również jego matka Marcjanilla (Marcionilla), będąca świadkiem tego wydarzenia, porzuciła pogaństwo. Ochrzcił ich kapłan imieniem Antoni. Wszyscy zostali ścięci mieczem wraz z 20 żołnierzami i 7 młodzieńcami.

Udostępnij ten post
Skip to content