Imieniny br. Feliksa

Kalendarz Kościoła Katolickiego 30 sierpnia wspomina św. Feliksa i jego brata Adakuta, męczenników. W tym dniu w naszej wspólnocie obchodzimy zakonne imieniny br. Feliksa Książka.

Z tej okazji pragniemy prosić Dobrego Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny o liczne łaski dla naszego Współbrata potrzebne w posłudze zakonnej. Niech przykład naszych świętych założycieli Roberta, Alberyka i Stefana oraz Świętego Patrona przyświeca mu w jego posługiwaniu i drodze ku świętości.

Brat Feliks posługuje w naszym klasztorze w Winnikach

(Św. Feliks pierwszy od prawej)

Św. Feliks i jego brat Adaukt (zm. ok. 287 lub 303 w Rzymie) – męczennicy w czasach prześladowań chrześcijan pod panowaniem Dioklecjana i Maksymiana, święci Kościoła katolickiego.
Według zapisu papieża Damazego męczenników pochowano na Coemeterium Commodillae przy drodze rzymskiej Via Ostiensis. W 1904 roku odkryto w tym miejscu bazylikę i płytę nagrobną z inskrypcją Damazego. Prawdopodobnie Adaukt i Feliks byli rodzonymi braćmi.

Kult w Polsce
Kult męczenników w Polsce datowany jest na XI wiek, kiedy to święto Feliksa i Adaukta wymieniono w trzech kalendarzach polskich pochodzących z tego wieku.
Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się rotunda NMP z X-XI wieku, którą w 1340 roku Kazimierz III Wielki odbudował i poświęcił ku czci Feliksa i Adaukta. Ufundował też altarię ku ich czci.
Również w Golejowie mieści się kościół pod wezwaniem świętych. Z kolei w kościele św. Barbary we Wrocławiu (od 1963 sobór) znajdował się ołtarz z 1447 roku przedstawiający św. Barbarę z Nikomedii w asyście świętych: Feliksa i Adaukta. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wspomnienie liturgiczne św. Feliksa obchodzone jest 30 sierpnia.

Udostępnij ten post
Skip to content