Projekty

Czekają na realizację

WYMIANA WIĘŹBY DACHOWEJ NA DOMU OPATA

Dom Opata tzw. opatówka jest czworobocznym budynkiem przylegającym do klasztoru do strony wschodniej. Został wzniesiony w XVI wieku przez opata Piotra Borkowskiego jako piętrowy budynek mieszkalny przeznaczony dla opata. Posiadał liczne cechy gotyckie. W drugiej połowie XVI wieku opat Andrzej Karwicki przebudował opatówkę w stylu renesasowym i ozdobił elewację dekoracją sgraffitową. W późniejszych czasach Dom Opata był wielokrotnie przebudowywany. Dziś na jego parterze znajduje się sala konferencyjna i pokoje gościnne, zaś piętro przeznaczone jest na potrzeby wspólnoty.


UTWORZENIE POKOI GOŚCINNYCH W DOMU OPATA

W Domu Opata chcemy utworzyć pokoje gościnne, które będą służyły naszym gościom, chcącym spędzić kilka dni w  klasztorze. Obecnie dysponujemy skromną liczbą miejsc noclegowych, a zapotrzebowanie na takowe jest duże. 


 INSTALACJA SYSTEMU PRZECIWPOŻAROWEGO I ANTYWŁAMANIOWEGO

Kompleks Klasztorny w Wąchocku stanowi narodowe dziedzictwo kultury. W najbliższym czasie rozpoczynamy realizację projektu polegającego na montażu systemów alarmowych: przeciwpożarowego i antywłamaniowego na terenie całego obiektu. Jest to realizacja częściowo wsparta środkami Ministerstwa Kultury.


ODNOWIENIE I KONSERWACJA KREDENSÓW Z ZAKRYSTII

Snycerski zespół zakrystyjny pochodzi z czasów opata Jana Karola Konopackiego (ok. poł. XVII w.). To dzieło sztuki snycerskiej chroni obrazy przedstawiające męczeństwo cystersów wąchockich z czasów najazdów tatarkich. Szafy są ciągle używane, jednak wymagają bezzwłocznejkonserwacji. 


WYMIANA OKIEN Z MUZEUM I W CZĘŚCI KLASZTORU

Szybkiej wymianie muszą być poddane okna w Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu. Prezentowane dokumenty, rękopisy i eksponaty wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodliwym światłem słonecznym. Stąd istnieje potrzeba montażu specjalistycznych rolet i żaluzji i systemu oświetleniowego.
W minionych latach wymieniono także część okien w klasztorze. Nosimy się z zamiarem wymiany pozostałej części. 


WYMIANA ROZETY W ŚCIANIE SZCZYTOWEJ ŚWIĄTYNI

Dotychczas wymieniliśmy sześć okien w prezbiterium. Na wymianę czeka wielka rozeta, a w dalszej części 25 pozostałych kościelnych okien oraz 2 inne rozety.

Niedawno zrealizowane

MONTAŻ SZEŚCIU NOWYCH WITRAŻY W PREZBITERIUM

W maju 2013 zamontowaliśmy sześć nowych witraży w prezbiterium. Na wymianę czeka jeszcze 25 okien oraz 3 rozety. Czytaj więcej TUTAJ.


ODSŁONIĘCIE ŚCIANY SZCZYTOWEJ, NOWE TABERNAKULUM, LICHTARZE I LAMPY WIECZNE

Z Bożą pomocą i dzięki życzliwości wielu ludzi odsłoniliśmy wspaniały, dwubarny piaskowiec na ścianie szczytowej wąchockiej świątyni. Dzięki finansowemu wsparciu Opactwa Mogilskiego zamontowaliśmy nowe tabernakulum, lichtarze i wieczne lampy. Wykonano też stylizowany krzyż procesyjny. Czytaj więcej TUTAJ.


NOWY OŁTARZ I AMBONA

Najświętsza Ofiara jest sercem dnia każdego z mnichów. Składa się ją na ołtarzu. Cieszymy się, że możemy cieszyć się nowym kamiennym ołtarzem i piękną amboną służącą do proklamacji Słowa Bożego. Zostały one wykonane z piaskowca, z charakterystycznymi cechami romańskimi. Fundatorem ołtarza i ambony jest ks. Prałat Franciszek Szczykutowicz – rodak z Wąchocka, posługujący obecnie w Stanach Zjednoczonych.


STALLE W PREZBITERIUM

Stalle są to specjalne ławy, w których zakonnicy sprawują Służbę Bożą. Nowe stalle do prezbiterium naszego kościoła zostały wykonane w 2008 roku, częściowo dzięki wsparciu opata Alberyka Siwka OCist. (zm. w 2008 r.)


REWALORYZACJA I UPORZĄDKOWANIE OGRODÓW ZAKONNYCH

W latach 2009/2010 rewaloryzowano i uporządowano zakonne ogrody. Wycięto niepotrzebny drzewostan, zasadzono drzewa owocowe i krzewy. Odtworzono alejki, wybudowano kamienny grill i altanę. Utworzono też boisko do siatkówki.


NOWA KONCEPCJA PRZESTRZENNA DZIEDZIŃCA GOSPODARCZEGO

Wykonano nową realizację przestrzenną dziedzińca w części gospodarczej klasztoru. Zasadzono tuje, jarzębinę, klony, orzechy i krzewy dekoracyjne. Na środku umieszczono figurę Chrystusa Frasobliwego spoglądającego na klasztor.


DĘBOWE KONFESJONAŁY DO KLASZTORNEGO KOŚCIOŁA

W lutym 2011 r. zamontowano ostatni z zamówionych konfesjonałów. Świątynia zyskała nowe, tak nam potrzebne wyposażenie – cztery dębowe konfesjonały.