Procesja do kaplicy św. Rocha

W niedzielę 22 marca 2020 r., po zakończeniu Mszy św. o godz. 15, mnisi z naszego opactwa przejdą uroczystą procesją od kościoła klasztornego do kaplicy św. Rocha. Pragniemy tym samym kontynuować prastarą tradycję, aby tą formą modlitwy otaczać tych, którzy chorują z powodu epidemii, jaki i wznosić błaganie o jej ustanie.

W procesji z Najświętszym Sakramentem będziemy nieśli również posąg św. Rocha, jak i relikwie tego świętego wyznawcy. Na szczycie Góry św. Rocha, ojciec Opat pobłogosławi Najświętszym Sakramentem.

Zwracamy się z prośbą o łączenie się z nami w modlitwie o tej porze odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego i śpiewając Gorzkie Żale.

Święty Roch od średniowiecza był wzywany jako orędownik od ,,morowego powietrza”. Martyrologium rzymskie pod dniem 16 sierpnia odnotowuje jego krótką biografię: Błogosławionego Rocha, wyznawcy. Znakiem krzyża ocalił wiele miast włoskich od morowej zarazy. Ciało jego przeniesiono później do Wenecji i złożono w kościele jemu poświęconym (+ 1327).

W obecnych chwilach miejsce, gdzie św. Roch ratował znakiem krzyża od morowego powietrza, staje się jeszcze bardziej wymowne… W starych modlitewnikach można odnaleźć następującą modlitwę o oddalenie morowego powietrza:

Wszechmogący i wieczny Boże! któryś dla zasług przebłogosławionego Rocha, wyznawcy Twego nieraz od Twych wiernych morową zarazę łaskawie oddalić raczył! daj ludowi Twemu o oddalenie takowegoż powietrza, do Twojej się dobroci uciekającemu, aby, za przyczyną tegoż chwalebnego wyznawcy Twego, od tej zarazy i od wszelkiego zatrwożenia wolnym zostawał. -Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg na wieki wieków. Amen.

Udostępnij ten post