Pamięć o Powstaniu Styczniowym w Wąchocku jest żywa z wielu powodów. To w tym mieście przez jedenaście zimowych dni pamiętnego roku 1863 znajdowała się główna kwatera generała Mariana Langiewicza i to tutaj szkolono wojska powstańcze. Mieszkańcy Wąchocka w różnoraki sposób wspierali powstańców, dostarczali im żywności, opatrywali rannych, służyli jako łącznicy bądź sami wstępowali w powstańcze szeregi, często płacąc za to najwyższą cenę.

Trzy dni trwały tegoroczne obchody 152 rocznicy Powstania Styczniowego. Bodzentyn, Suchedniów, Szydłowiec i wreszcie Wąchock były kolejnymi miejscami honorowania poległych. Centralna uroczystość miała miejsce w niedzielę, 25 stycznia w Wąchocku. Kolumna pocztów sztandarowych przy Dworku Langiewicza, przemarsz pod pomnik gen. Mariana Langiewicza, złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienia i Msza święta sprawowana w kościele klasztornym złożyły się na program tych obchodów.


Zdjęcia: A Kalinowski / www.wachock.pl
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl