„Ślubuję moją stałość, przemianę obyczajów i posłuszeństwo, według Reguły Świętego Benedykta Opata i Konstytucji zatwierdzonych przez Stolicę Świętą, wobec Boga i wszystkich Świętych Jego, których Relikwie tu się znajdują, na tym miejscu, które zwie się Wąchock Opactwa Cysterskiego, zbudowanego ku czci Najświętszej Bożej Rodzicielki zawsze Dziewicy Maryi w obecności Eugeniusza Augustyna, Opata Wąchockiego.”

Tymi słowami podczas niedzielnej uroczystości br. Zachariasz Mikrut złożył na ręce Opata Eugeniusza Augustyna wieczystą profesję monastyczną, przez co wyraził chęć i gotowość poświecenia swojego życia dla Chrystusa i Jego Kościoła w Zakonie Cysterskim.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się zaraz po jutrzni w domowej kaplicy naszego opactwa gdzie po odczytaniu fragmentu Reguły Św. Benedykta mający złożyć profesję zobowiązał się do jej przestrzegania, po czym Opat dokonał aktu poświęcenia stroju chórowego dla neoprofesa. Kulminacyjnym momentem tego dnia była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Najprzewielebniejszego Ojca Opata Eugeniusza Augustyna, który również w imieniu Kościoła Świętego przyjął składane przez br. Zachariasza śluby.

W życiu mnicha jest to bardzo ważne wydarzenia, dlatego br. Zachariaszowi w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli najbliżsi, rodzina, przyjaciele i znajomi, a także bracia franciszkanie z Katowic Panewnik – gdzie studiuje brat Zachariasz.

\
 
Brat Zachariasz Mikrut pochodzi z Ołpin w diecezji tarnowskiej. Z tej samej miejscowości pochodzi również ojciec opat Eugeniusz Augustyn.
 

Neoprofesowi Życzymy wytrwałości, wierności i pogody ducha. Niech w jego życiu Bóg będzie uwielbiony!Zdjęcia: A. Kalinowski
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl