Dnia 26 stycznia Zakon Cysterski przeżywa uroczystość swoich Świętych Założycieli - Roberta, Alberyka i Stefana. W naszej wspólnocie jest to podwójne święto, gdyż tego dnia swoje imieniny zakonne obchodzi br. Stefan Żmuda.

Bratu Stefanowi w dniu wspomnienia jego Świętego Patrona życzymy, aby wzrastał w powołaniu na drodze którą obrał. Niech dobry Bóg obdarza go swym błogosławieństwem, a Maryja Królowa naszego Zakonu niech ochrania swym płaszczem i oręduje u swojego Syna.

Brat Stefan obecnie kończy swoją formacje w Wyższym Seminarium Duchownym, za kilkanaśnie dni złoży egzamin Ex universa theologia oraz przystąpi do obrony pracy magisterskiej. 


Św. Stefan Harding urodził się w 1059 r. w Merriott w Anglii. W Dorset, w opactwie benedyktyńskim, zdobył staranne wykształcenie. Po kilku latach porzucił klasztor i udał się do Szkocji. Stamtąd ruszył do Francji. Pielgrzymując po niej, trafił do Molesmes. Tam wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. W 1098 r. przyłączył się do Roberta i Alberyka i wspólnie utworzyli nową fundację w Citeaux. W 1109 r., po śmierci Alberyka, Stefan został trzecim opatem tego klasztoru. Reguła Alberyka, zatwierdzona przez papieża Paschalisa II, okazała się zbyt trudna; klasztor praktycznie opustoszał. Dopiero przybycie św. Bernarda z Clairvaux wraz z trzydziestoma nowymi kandydatami do nowicjatu pozwoliło odrodzić się wspólnocie.
Stefan usiłował zrewidować tekst Wulgaty. W 1133 r., ze względu na wiek, zrezygnował z urzędu. Zmarł 28 marca 1134 r. W 1623 r. kanonizował go Grzegorz XV.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl