Już po raz 32 w lasach siekierzyńskich na „Polanie Langiewicza” odbędzie się złaz turystyczny upamiętniający wydarzenia z okresu Powstania Styczniowego.W sobotę 17.01.2015 r. o godzinie 12.00 spotkają się tam uczestnicy złazu organizowanego przez starachowickiego Oddział PTTK im. Jerzego Głowackiego przy wsparciu Gminy Starachowice. Honorowy patronat nad złazem objął Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Uroczystość rozpocznie modlitwa w intencji poległych i zmarłych powstańców. Następnie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze, pod ufundowanym przez kombatantów AK obeliskiem upamiętniającym powstańców. Gawędę historyczną poświeconą powstaniu, wygłosi Szczepan Mróz, przewodnik świętokrzyski, prezes Stowarzyszenia „Ponury- Nurt”. Na zakończenie wszyscy spotkają się przy złazowym ognisku. Nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenia do udziału w imprezie. Pamiątkowe znaczki będzie można nabyć na miejscu.

Przypomnijmy że na leśnej polanie w pobliżu nie zamarzającego nawet w największe mrozy źródełka, znajdować miał się przed laty obóz ćwiczebny, kwaterującego w tym czasie w Wąchocku Mariana Langiewicza, późniejszego dyktatora powstania. Wydarzenia te upamiętnia umieszczona w 1925r. na wiekowej sośnie, żeliwna tablica oraz kamienny obelisk ustawiony przez spadkobierców powstańczej tradycji, byłych żołnierzy Armii Krajowej zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”.
Na „Polanę Langiewicza” można dotrzeć m.in. niebieskim szlakiem turystycznym z Wąchocka, ze Starachowic - czarnym szlakiem (od Dworca Zach. PKP) lub biało - czerwonym spacerowym od ul. Południowej.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl