Dzień 7 grudnia w naszej wspólnocie obchodzony jest jako dzień imienin br. Juliana Koczwary – zakrystian w naszym opactwie.

Z tej okazji pragniemy prosić Dobrego Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny o liczne łaski dla naszego Współbrata potrzebne do dalszej służby Kościołowi Świętemu i Zakonowi. Niech przykład naszych świętych założycieli Roberta, Alberyka i Stefana oraz św. Bernarda przyświeca mu w jego posługiwaniu i drodze ku świętości.

Brat Julian pełni liczne funcje w naszym opactwie. Między innymi jest zakrystianinem, jak również opiekunem wielu grup działających przy Opactwie OO. Cysterów m.in. Koła Misyjenego, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Stowrzyszenia Nauczycieli Polskich oraz Koła Przyjaciół Radia Maryja. 

 

 
Św. Julian pochodził z rzymskiej rodziny z Arsinoe w Egipcie. Przymuszony do małżeństwa w wieku osiemnastu lat, za obopólną zgodą żony Bazylissy, postanowił żyć w dziewictwie. Po śmierci rodziców małżonkowie całkowicie oddali się Bogu. Julian założył monaster męski, a Bazylissa żeński. Oboje sprawowali funkcje przełożonych wspólnot. Wkrótce mniszka Bazylissa zmarła uznana za męczennicę.
Podczas prześladowań chrześcijan doniesiono namiestnikowi Marcjanowi na Juliana, gdy w swoim domu dawał schronienie kapłanom i osadzono go w więzieniu. Tam nawrócił dwudziestu żołnierzy rzymskich. Został w końcu poddany torturom, kiedy Kelsos (łac. Celsus), prawdopodobnie pogański syn Marcjana, uwierzył w Jezusa po wskrzeszeniu poganina nazwanego Anastazym. Również jego matka Marcjanilla (Marcionilla), będąca świadkiem tego wydarzenia, porzuciła pogaństwo. Ochrzcił ich kapłan imieniem Antoni. Wszyscy zostali ścięci mieczem wraz z 20 żołnierzami i 7 młodzieńcami.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl