WNIOSEK O NADANIE STOPNIA PUŁKOWNIKA DLA OJCA
EUGENIUSZA, OPATA CYSTERSÓW W WĄCHOCKU.

Zakon Cysterski powstał we Francji w XI wieku.
Założycielami byli, św.Robert, św.Alberyk i św.Stefan.
Pierwszym cysterskim klasztorem, było opactwo w Citeaux /Cito/.

Do Polski Cystersi przybyli w XII wieku. Cystersów do Wąchocka sprowadził biskup krakowski Gedeon w 1179 roku, z francuskiego Morimondu.

Opactwo w Wąchocku rozwijało się prężnie; duchowo, gospodarczo i patriotycznie, wpisując się pięknie w dzieje Kościoła i w historię Polski.
Za obronę polskości, wartości religijnych i patriotycznych, opactwo zostało skasowane a zakonnicy wypędzeni przez władze carskie w 1819 roku.
Po 132 latach nieobecności, cystersi z Krakowa Mogiły, powrócili do Wąchocka 21 listopada 1951 roku. Z tej grupy, żyje jeszcze jeden zakonnik, o.Anioł Karsznia OCist.

Ówczesny opat generalny Sichard Kleiner OCist., 3 października 1964 roku, na kapitule, ustanowił pierwszym opatem nominatem, o.Benedykta Matejkiewicza OCist., dotychczasowego przeora administratora w Wąchocku, i Opactwo Cysterskie w Wąchocku po 145 latach na nowo zostaje podniesione do rangi Opactwa. W tym roku przypada 50 rocznica tego wydarzenia.
Następcą o.Opata Benedykta OCist., został o.Opat Alberyk Siwek OCist., który 30 lat duszpasterzował w Niemczech i Austrii. Po o.Opacie Alberyku OCist., przełożonym w Wąchocku został, o.Opat dr Eustachy Kocik OCist., który pracował 20 lat w duszpasterstwie wśród Amerykanów i Polonii.

Kolejnym i aktualnym przełożonym wspólnoty wąchockiej od 2006 roku, jest o.Opat Eugeniusz Augustyn OCist., który pracował w duszpasterstwie w Wąchocku i w Krzeszowie.
Wysoko oceniam Opactwo Cysterskie w Wąchocku, także i w obecnych czasach, i ze spokojnym sumieniem wnioskuję o nominację o. opata Eugeniusza OCist., do stopnia pułkownika P.D. Strzeleckich, w 50 rocznicę przywrócenia tego miejsca do rangi Opactwa.

Ks. generał prałat Bogdan Lipiec,
zastępca Komendanta do spraw Pamięci Narodowej.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl