„Wąchocki Słownik Biograficzny" to siódma książka autorstwa naszego rodzimego pasjonata, historyka Kazimierza Winiarczyka po „Kalendarium wąchockim", „Cmentarzach wąchockich", „Szkicach z dziejów Wąchocka", „To już 20 lat", „Marcinków zarys dziejów" oraz „Rataje i okolice. Zarys dziejów", ale zarazem pierwsza napisana przy pomocy i udziale innych osób. W składzie redakcyjnym zasiadł brat Bruno Paterewicz OCist., zastępca Burmistrza Sebastian Staniszewski oraz dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej - Małgorzata Polakowska.
 

Wspólnie opracowano ponad 200 biogramów znanych i związanych z Wąchockiem osobistości. Książka obejmuje tylko nazwiska osób już nieżyjących, w tym dwa życiorysy Honorowych Obywateli Wąchocka, którzy zmarli w tym roku: Opata seniora Eustachego Kocika OCist. oraz Zdzisława Rachtana "Halnego" - żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i "Nurt"
 

Kazimierz Winiarczyk przyznał, że zamysł opracowania słownika narodził się kilka lat temu przy okazji pisania wcześniejszych publikacji, podczas których nasz regionalista docierał do materiałów o wielu znanych osobach, które były bezpośrednio związane z naszą miejscowością. Duża część biogramów to życiorysy duchownych ze względu na to, że istnienie Wąchocka w dużej mierze zależało od istnienia klasztoru. W publikacji nie zabrakło miejsca dla przedstawicieli władz, rodzimych przedsiębiorców oraz uczestników walk narodowowyzwoleńczych.
 

Po zakończeniu prezentacji autorowi publikacji wręczono okolicznościowe podziękowania za pracę w popularyzacji regionalistyki, historii oraz za promocję Gminy Wąchock.
Całość uświetnił nostalgiczny mini koncert rodzimych artystów Artura Binka (gitara i śpiew) i Kamila Powrózka (skrzypce).
 

 
za (www.wachock.pl)
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl