Bardzo miła atmosfera i duże zainteresowanie towarzyszyły tegorocznemu Jarmarkowi Wielkanocnemu u Cystersów, który chyba już na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń naszego Opactwa.


Stroiki świąteczne, koszyczki wielkanocne, świece ozdobne, domowe wypieki: między innymi takie ozdoby i wyroby świąteczne proponowali nam na swoich stoiskach wystawcy, którzy na jarmark przybyli z Wąchocka i jego okolic jak również z dalszych miejsc Polski.

Wśród prezentujących swoje rękodzieło znalazły się różne stowarzyszenia, szkoły i organizacje, a także indywidualni wystawcy.

Stoisko Muzeum Przyrody i Techniki ze Starachowic najchętniej odwiedzane było przez dzieci. Mogły tam własnoręcznie wykonać ozdoby wielkanocne, wykorzystując do tego stare płyty kompaktowe i serwetki z elementami świątecznymi. „Próbujemy ze zużytych i nadających się na wyrzucenie rzeczy wykonać coś naprawdę ciekawego” - powiedziała w rozmowie z nami przedstawicielka starachowickiego muzeum.

Koło Gospodyń Wiejskich z Rataj już tradycyjnie zachwycało nas swoimi wypiekami. Smaczne ciasta świąteczne rozchwytywane były przez amatorów słodkości. Jak powiedziały Panie z KGW - „Cały dochód ze sprzedaży przeznaczymy na dalsze prace remontowe w kaplicy św. Zofii w Ratajach. Próbujemy także w taki sposób wesprzeć renowację naszej kaplicy.”

Również na szczytny cel, pieniądze zebrane na jarmarku przeznaczą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. - „Dzieci pragną wyjechać na Zieloną Szkołę, postanowiliśmy więc wspólnymi siłami (dzieci, ich rodzice i nauczyciele), pomóc im w zebraniu funduszy na ten wyjazd. Dzieci przygotowały piękne ozdoby wielkanocne, a rodzice upiekli pyszne ciasta. Praktycznie wszystko zostało sprzedane, z czego naprawdę się cieszymy. Wyrażamy wam wdzięczność, drodzy ojcowie cystersi, za zaproszenie i możliwość przeprowadzenia tego typu zbiórki” - mówiła jedna z pań nauczycielek.

Pani Zofia Sarzyńska wraz ze swoimi wnuczętami prezentowała własnoręcznie robione i zdobione pisanki i kraszanki, które naprawdę cieszyły oko.

Wśród barwnych stoisk tegorocznego jarmarku wielkanocnego, znalazło się się stoisko pani Natalii Aftyki, na którym proponowała własnoręcznie wykonane kompozycje kwiatowe . - „Mimo, że studiuje zupełnie nie związany z florystyką kierunek, to od niedawna kwiaty i kompozycje z nimi związane stały się moją pasją” - powiedziała w krótkiej rozmowie z nami pani Natalia.

Świece ozdobne, kolorowe, pachnące, a nawet w kształcie cystersa , wyeksponowała pani Ewelina Stępień z Kielc. Dowiedzieliśmy się również, że świece w wykonaniu pani Eweliny, zwłaszcza te w kształcie mnicha cysterskiego, za niedługo będzie można nabywać na furcie klasztornej.

Koszyczki i inne wyroby wiklinowe zaprezentowali nam tego dnia państwo Szczepańczykowie. Najchętniej sprzedawały się chyba koszyczki na święconkę, bo już w Wielką Sobotę święcenie pokarmów.

Na jarmarku nie mogło zabraknąć również pięknych haftów w wykonaniu pani Jadwigi Serafin z Mirca. Powiedziała, że haftowanie i szydełkowanie są jej pasją od dziecka. „Zajmowała się tym moja babcia, później mama, a teraz ja czynię to w wolnych chwilach, aby się wyciszyć. To mnie uspokaja.” - mówi pani Jadwiga.


Był to naprawdę wspaniały czas, który mogliśmy spędzić razem w miłej atmosferze zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Bogu niech będą dzięki za ten dzień. Wszystkim uczestnikom tegorocznego II Jarmarku Wielkanocnego składamy z serca płynącą wdzięczność i życzenia błogosławionych Świąt Paschalnych i obfitości łask od Zmartwychwstałego Chrystusa.

ZDJECIA: TUTAJ

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl