Początek stycznia, to czas odwiedzin duszpasterskich na terenie parafii, a co z tym związane: błogosławieństwo rodzin w ich domach i mieszkaniach, wspólna modlitwa i rozmowa.
Tradycyjnie „Kolęda” odbywa się także w klasztorze – domu zakonników. Dzieje się to 6 stycznia - w uroczystość Objawienia Pańskiego. Również dziś w naszej wspólnocie zakonnej, odbyło się błogosławieństwo wszystkich pomieszczeń klasztornych. Po wspólnej modlitwie w kaplicy domowej, O. Przeor Wincenty Polek, wraz z najmłodszymi braćmi, wyruszyli, by odwiedzić i pobłogosławić wszystkie pokoje (cele zakonne) i miejsca pracy zakonników.

O. Przeor pokropił wodą święconą pokój i jego mieszkańca, okadził i złożył życzenia. Według podobnego scenariusza wyglądała wizyta w pokojach wszystkich ojców i braci. Przejściu pomiędzy poszczególnymi celami braci towarzyszył śpiew kolęd zakonników.

Na drzwiach klasztornych pokojów, pobłogosławioną kredą jeden z braci kreślił litery C+M+B, - są to pierwsze litery łacińskich wyrazów "Christus mansionem benedicat", co znaczy: "Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie".

Kolęda zakończyła się w zakrystii, uwielbieniem Trójcy Świętej.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl