Od 95 lat możemy cieszyć się odzyskaniem wolności naszej umiłowanej Ojczyzny, celebrując corocznie Święto Niepodległości, które poświęcone jest pamięci tych, którzy przelaną krwią, pracą, myślą polityczną, nauką i sztuką spowodowali, że Polska po 123 latach niewoli stała się znów niepodległym, suwerennym państwem. To święto polskiego patriotyzmu, który umożliwił nam przetrwanie zaborów i zbudowanie społeczeństwa zdolnego godnie przeciwstawić się wrogom naszego narodu.

Także Nasza Parafia- Mszą Świętą o godz. 11.45 w intencji Ojczyzny - rozpoczęła uroczyste obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Temu liturgicznemu spotkaniu przewodniczył Ojciec opat Eugeniusz Augustyn, który także wygłosił homilie.Ukazał poetycki obraz miłości Ojczyzny, nawiązując do piękna otaczającej nas przyrody. Przedstawił trzy aspekty wiary, która pozwoliła naszym przodkom przetrwać niewole narodową [wiara w dogmaty i nauczanie Kościoła, osobiste doświadczenie relacji z Bogiem w rodzinach, wiara w zmartwychwstanie Polski wspomagana miłością do Ojczyzny]. Podkreślił ponadto powtarzając za bł. Janem Pawłem II, że odzyskanie przez Polskę niepodległości, było owocem wytrwałego zmagania całego narodu o zachowanie tożsamości i duchowej wolności. Przypomniał również wielkie znaczenie naszych lokalnych bohaterów- ochotników - w walce o wolną Polskę, zwłaszcza w wojnie bolszewickiej. Wyraził radość, że dziś można bez problemu obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, a dawniej to było zakazane. Na koniec kaznodzieja zaznaczył, że to Bóg jest Dawcą i Źródłem prawdziwej wolności. Wezwał zebranych do zgody narodowej, do miłości każdego człowieka, do zagospodarowania przestrzeni życiowych wyborów Bożą miłością i przebaczeniem; wreszcie do akceptacji wszelkiego dobra, które dzieje się w naszej małej Ojczyźnie, do modlitwy o Boży pokój w sercach oraz pielęgnowania chrześcijańskiej wiary drogą sakramentów świętych. Na koniec prosił Matkę Bożą, by modliła się za nas, Polaków.

W naszej świątyni zgromadzili się przedstawiciele władzy samorządowej Miasta i Gminy Wąchock, liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji – spadkobierców tradycji niepodległościowych, Ochotniczej Straży pożarnej, młodzież szkół z ternu naszej parafii, nauczyciele, pracownicy kultury, liczni parafianie. Wszyscy dziękowali Bogu za dar wolności, niepodległość i suwerenność naszego narodu.Uroczystość uświetnił śpiewem pieśni patriotycznych chór „Barka” pod kierunkiem pani organistki – Anny Sitkowskiej.

Eucharystię zakończyła uroczyście odśpiewana pieśń „ Boże coś Polskę…” Po Mszy świętej, serca zebranych w naszej świątyni napełniły duchem patriotyzmu utwory wielkich polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, które wykonało Trio Kameralne w składzie: Helena Ponomarenko - skrzypce, Lidia Chmielewska – altówka, Edyta Piwowarczyk – fortepian.
Foto za: www.wachock.pl

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl