„Pomódl się bracie za tych, co żywili i bronili. Pomódl się bracie za Polskę”

 

W naszym opactwie, w liturgiczne Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, mało miejsce niecodzienne wydarzenie, a mianowicie „Zaduszki Chłopskie”, z którego bezpośrednią transmisję przeprowadziło Radio Maryja.

Zaduszki chłopskie mają bardzo długą tradycję. Pierwsze  takie zaduszki zainicjował w Lewinie  Brzeskim, po wojnie ks. Karp. Od tego czasu są one organizowane co roku w innej parafii. Są to modlitwy za zapomnianych rolników, chłopów pochowanych w nieznanych grobach, którzy walczyli za Polskę.

Tegoroczne – już czternaste –„Zaduszki Chłopskie” zorganizowano w naszej parafii. Dzięki ofiarnej pracy parafian i naszej wspólnoty cysterskiej został przygotowany bogaty program tego wydarzenia. Po przedstawieniu historii parafii i opactwa przez ojca Proboszcza, rozpoczął się występ młodzieży z naszej parafii, która pod kierunkiem pań Zofii Miernik i Anny Sitkowskiej, przygotowała program słowno-muzyczny pt. „W listopadowej zadumie”. W programie wystąpili: Marcelina Miernik, Anna Chruścielewska, Jagoda, Waldemar i Ignacy Szczepańczykowie, Dawid Bzdręga. Chór „Barka” i Piotr Sitkowski. Następnie krótkie słowo do zgromadzonych w kościele i przed odbiornikami Radia Maryja skierował Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Kolejnym i kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił O. Eugeniusz Augustyn – opat wąchocki. Mówił między innymi, że dziś i w najbliższych dniach, szczególnie nasze modlitwy i wdzięczność powinniśmy kierować za tych ludzi, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu naszej kochanej ojczyzny, walcząc o jej wolność. Dalej podkreślał wielkie znaczenie Ziemi Świętokrzyskiej jej bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że możemy żyć w niepodległej Polsce.

W uroczystości wzięli udział m.in.: red. Michał Grabianka z TV Trwam, przedstawiciele parlamentu posłanka Maria Zuba i poseł Krzysztof Lipiec, licznie przybyli parafianie, przedstawiciele Kół Radia Maryja ze Starachowic.

Po Mszy Świętej nastąpiła modlitwa za zmarłych  (kapłanów, rolników i tych wszystkich, którzy zginęli za wolną Polskę), którą poprowadził proboszcz wąchockiej parafii o. Rajmund Guzik. Modlitwa ta zakończyła program tegorocznych Zaduszek chłopskich.

 

Zobacz także:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/zaduszki-chlopskie-w-opactwie-cysterskim-w-wachocku-pomodl-sie-bracie-za-tych-co-bronili-i-zywili-pomodl-sie-bracie-za-polske/ (Transmisja Zaduszek Chłopskich)

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/homilia-wygloszona-podczas-zaduszek-chlopskich-w-opactwie-cysterskim-w-wachocku/ (Homilia wygłoszona podczas Zaduszek chłopskich w Opactwie cysterskim w Wąchocku)

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl