W dzień Wszystkich Świętych  z kościoła wyruszyła na cmentarz parafialny procesja, którą poprowadził Ojciec Opat. W drodze oraz na cmentarzu odmawiano Różaniec i modlitwy za Zmarłych.  O godz. 12.15 rozpoczęła się Eucharystia przed kaplicą. Celebrowali ją pod przewodnictwem O. Opata Eugeniusza Augustyna: O. przeor Wincenty Polek, O. prob. Rajmund Guzik, O. Anioł Karsznia,
O. Jakub Rochowski, O. Roman Burakowski.

Bracia zakonni i klerycy zbierali intencje wypominkowe i na Msze św. ,,gregorianki’’, a potem posługiwali podczas liturgii.

O. Opat wygłosił homilię, wspominając rzesze świętych i błogosławionych, którzy już zaznają szczęścia w niebie. Nadmienił, że jest ich na pewno więcej niż tylko tych, których Kościół beatyfikował i kanonizował, ale wszyscy mogą wstawiać się za nami, jeśli ich o to będziemy prosić. Przypomniał tradycje  chrześcijańskie związane z pamięcią o Zmarłych, akcentując nie tyle zewnętrzne formy, jak kwiaty i znicze, ale przede wszystkim – pamięć modlitewną, najbardziej skuteczną: indywidualne, rodzinne i wspólnotowe  modlitwy różańcowe oraz Msze święte. Przypomniał o wartości odpustu zupełnego, który możemy co dzień, przez 8 dni ofiarowywać za jedną osobę, aby ją wybawić od mąk czyśćcowych oraz warunki uzyskania odpustu. Zachęcił wiernych, licznie zgromadzonych na cmentarzu, do pójścia drogą Kościoła, drogą Chrystusowej Prawdy, która wiedzie do zbawienia.

                Tego dnia Bóg podarował nam piękną, jesienną, słoneczną pogodę. Była okazja do spotkań przy grobach bliskich , do wspomnień i zachowania nadziei, bo ,,żyjemy i umieramy dla Pana’’ i przez Jego Krew zostaliśmy odkupieni.

 

Tekst: p. Zofia Miernik

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl