Radosne i kolorowe były dożynki wojewódzkie w Bogorii w powiecie staszowskim. W minioną niedzielę tysiące gości, nie tylko z regionu świętokrzyskiego, wzięło udział w uroczystościach dożynkowych, wśród nich przedstawiciele struktur rządowych, parlamentu i senatu, władze wojewódzkie, samorządowe, powiatowe i gminne. Natomiast wśród wystawców znaleźli się cystersi z Wąchocka.

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza święta w intencji rolników w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Po poświęceniu wieńców z całego województwa, barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac sportowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii. Tam rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. W korowodzie w towarzystwie kapel ludowych szły delegacje wieńcowe z powiatów i dożynkowi goście.

Na placu szkolnym wszystkich serdecznie powitali, pełniący role gospodarzy dożynek: marszałek Adam Jarubas, starosta staszowski Andrzej Kruzel i wójt gminy Bogoria Władysław Brudek. Tradycyjnie starostwie dożynek Małgorzata Nogajczyk z Rębowa w gminie Kije oraz Konrad Lipiński z Małej Wsi w gminie Bogoria, przekazali marszałkowi Jarubasowi okazały dożynkowy bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. W wielu przemówieniach życzono rolnikom, aby każdy doceniał ich pracę oraz tego, by nigdy nie zabrakło im chleba.

Pośród wielu wystawców, dzięki życzliwości miejscowego Ośrodka Kultury, znaleźli się nasi bracia: Fabian Skowron i Bruno Paterewicz, którzy na swoim stoisku prezentowali produkty cysterskie wytwarzane pod marką „Ordo et Pax”, najnowsze albumy dotyczące opactwa oraz będące prawdziwym hitem ciasteczka.

Poniżej kilka zdjęć autorstwa A. Sochackiego, A. Kuraś:
  
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl