W miniony weekend w Opactwie Cysterskim w Wąchocku zainaugurowano tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich hasło – „Nie od razu Polskę zbudowano” nawiązuje do 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz do niezwykle bogatego dziedzictwa wielu pokoleń, które miały wpływ na dzisiejszą Polskę. Na program obchodów złożyło się wiele wydarzeń, dla których scenerią było nasze romańskie opactwo.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele klasztornym przez o. dr Piotra Chojnackiego, Opata Prezesa Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego, on też skierował do zgromadzonych słowo Boże. Przy ołtarzu stanęli także ojcowie opaci z Jędrzejowa, Szczyrzyca i Wąchocka. Obecni byli przedstawiciele kurii biskupich z Sandomierza i Katowic oraz przedstawiciel sanktuarium Świętego Krzyża.
 

ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ROZPOCZĘCIA OBCHODÓW KLIKNIJ [TUTAJ]

Po Mszy św. nastąpił moment oficjalnego otwarcia EDD 2013 oraz okolicznościowe przemówienia. Z wykładem na temat wąchockiego opactwa wystąpiła prof. Ewa Łużyniecka, ona też swoją wiedzą i kompetencjami służyła zaproszonym gościom podczas zwiedzania opactwa.
 
 
Na placu przed klasztorem miały miejsce liczne rekonstrukcje historyczne. Można było zobaczyć obozowisko łowców z epoki kamienia rezerwatu „Rydno”. Zaprezentowano osadę średniowieczną, odbył się pokaz rycerski Chorągwi Ziemi Sandomierskiej obrazujący kulturę wieków średnich. Nie zabrakło pokazu oddziałów powstańczych – Żuawi Śmierci, zrekonstruowano także bitwę pod Grochowem oraz obóz powstańczy Mariana Langiewicza.
 

ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z REKONSTRUKCJI HISTORYCZNYCH KLIKNIJ [TUTAJ]

Inauguracji towarzyszyły też wystawy tematyczne: „Malowałam pieśniami” ukazujące malarstwo ratajskiej artystki Marianny Wiśnios, „Przeszłość – Przyszłości - ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) w 70 rocznicę śmierci” – przybliżające postać tego wybitnego kapłana i jego zasługi dla kultury Polskiej oraz „Artur Grottger. Powstanie Styczniowe”.ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYSTAW I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH KLIKNIJ [TUTAJ]

Przez cały dzień w klasztornych krużgankach miał miejsce projekt „Mnisi i Hutnicy”, w ramach którego prezentowano wspólne dziedzictwo cystersów i hutników z doliny rzeki Kamienna. Uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia cysterskich obłóczyn a następnie do zwiedzania klasztoru (włącznie z klauzurą) i przygotowanych specjalnie na tę okazję różnych stanowisk, które przybliżały ówczesną i współczesną codzienność mnichów i hutników.

Wśród wydarzeń towarzyszących warto wymienić warsztaty „Architektura cysterska” oraz „Naszyjnik z Orłem Białym – biżuteria Powstania Styczniowego”, spotkanie autorskie z dr Krystyną Samsonowską, autorką książki „Republika Wąchocka 1863”, zwiedzanie kościołów drewnianych w Parszowie i na Ratajach, wycieczki do Eko-Muzeum w Starachowicach oraz do wąwozu Rocław a także questing, czyli grę terenową na terenie Wąchocka i cysterskiego klasztoru.


Bogata część koncertowa sobotniej inauguracji miała dwa akcenty. Pierwszym był autorski projekt Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność” w 150. rocznicę Powstania Styczniowego; koncert w wykonaniu Bogusława Morki, Sylwii Strugińskiej i Jerzego Zelnika. Przy organach zasiadał pomysłodawca – Robert Grudzień.ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TEGO KONCERTU KLIKNIJ [TUTAJ]

Drugim akcentem muzycznym był wieczorny koncert otwierający tegoroczną edycję III Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie”. Uczestnicy mogli usłyszeć kantaty J. S. Bacha oraz koncert na obój w wykonaniu Urszuli Kryger i Arkadiusza Krupy oraz Concerto Avenna pod batutą Andrzeja Mysińskiego. Wspaniała uczta muzyczna była ostatnim punktem niezwykle bogatego dnia.ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KONCERTU "BACH U CYSTERSÓW" KLIKNIJ [TUTAJ]


W niedzielę w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa „Rola cywilizacyjna Opactwa Cystersów w Wąchocku”. Również tego dnia można było pod opieką przewodnika zwiedzać nasze opactwo wraz z częściowo udostępnioną klauzurą.

foto: Michał Piętak  /http://dwiesfery.pl/
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl