„Boże, składamy Tobie dziękczynienie za plony, które ziemia wydała dla naszego dobra, i za działanie Twojej opatrzności, spraw, aby na glebie naszych serc dojrzewały owoce sprawiedliwości i miłości” – tak modlili się uczestnicy powiatowego dziękczynienia za tegoroczne plony, które odbyło się w niedzielę w Wielkiej Wsi.

Tegoroczne dożynki miały charakter wspólnego świętowania wszystkich gmin tworzących powiat starachowicki. Na ich miejsce wybrano plac przed szkołą podstawową w Wielkiej Wsi. W uroczystościach wzięli udział włodarze powiatu i wszystkich gmin, parlamentarzyści, radni, delegacje z wieńcami dożynkowymi i liczni mieszkańcy Wąchocka i Wielkiej Wsi. W barwnym korowodzie na plac przed szkołą wprowadzono wieńce dożynkowe z gmin Brody, Mirzec i Pawłów, oraz wieńce z każdego sołectwa wchodzącego w skład gminy Wąchock. Rolę starostów dożynek pełnili Anna Mazurkiewicz i Konrad Sabatowski. Oni też wręczyli staroście starachowickiemu – Andrzejowi Matyni, bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Rajmund Guzik. On też pobłogosławił wieńce, chleby i przyniesione plony oraz skierował do zgromadzony płomienne Słowo Boże. Mówiąc drodze, którą przechodzi ziarno wrzucane w ziemie, nawiązywał do życia ludzkiego, do codziennych wyborów, do trudów i radości, które są udziałem wszystkich. Na koniec złożył wszystkim uczestnikom dożynek życzenia, posługując się życiowym mottem św. Brata Alberta: „Bądź dobry jak chleb”.

Po Mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, poszczególne zespoły ludowe „ośpiewały” swoje wieńce. Włodarze i zaproszeni goście mieli okazję skierować do zebranych kilka słów, po nich zaś na estradzie miały miejsce koncerty zespołów śpiewaczych, Kapeli Sołtys z Wąchocka oraz zespołu Verdi z Białegostoku.

Prezentujemy kilka zdjęć dzięki uprzejmości pana Kazimierza Cucha i serwisu echodnia.eu:


 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl