Muzeum Niepodległości w Warszawie, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, Opactwo Cysterskie w Wąchocku oraz Robert Grudzień

Zapraszają serdecznie

do klasztoru Ojców Cystersów w Wąchocku

niedziela, 4 sierpnia 2013

godz.18.00
koncert Pamięci Powstańców Styczniowych

wykonawcy:
Monika Łyżwa-Wąsowicz sopran,
Robert Grudzień organy.

godz.18.30
otwarcie wystawy "Gorzka Chwała Powstanie Styczniowe 1863"

przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wystawa będzie czynna w dniach 4-8.08.2013

Prestiżowa wystawa z Muzeum Niepodległości w Wąchocku

Na początku roku była one prezentowana w Sejmie RP, potem w prestiżowych muzeach. W dniach 4-8 sierpnia 2013 w Opactwie Cysterskim w Wąchocku będzie można oglądać wystawę, ukazującą przyczyny i przebieg powstania styczniowego. Na 30 planszach zostały pokazane najważniejsze postacie i wydarzenia tego czasu. Przy realizacji wystawy wykorzystano bogate zbiory znajdujące się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, takie jak dokumenty, druki ulotne, grafiki, obrazy, realia. Są tam także eksponaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historyczne m. st. Warszawy. Wiele z nich nie było do tej pory prezentowanych publicznie.
 

Ekspozycję przygotowali specjaliści z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Latem w całej Polsce prezentowana jest w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”.
 

„Powstanie 1863 – Gorzka chwała” to pierwsza wystawa Muzeum Niepodległości, która wyrusza na letnie tournée. - Muszę przyznać, że kiedy pan Grudzień zwrócił się do nas z propozycją pokazania wystawy w wakacje, odniosłem się do niej nieufnie. Jednak po poznaniu szczegółów projektu, okazało się, że jest on imponujący – przyznał Jan Engelgard, kierownik działu historycznego Muzeum Niepodległości w Warszawie i autor wystawy. Wyjaśnia, że zwykle sezon wystawienniczy kończy się w sierpniu i wówczas prace trafiają do magazynów. Tym razem będzie inaczej, bo w czasie wakacji ekspozycja będzie prezentowana w dużych miastach oraz trafi do społeczności lokalnych gmin i powiatów. Na trasie letniego tournée znajdują się m.in. Lublin, Częstochowa, Jędrzejów, Stalowa Wola, Zelów, Lipsko, Tykocin, Wolbórz, Wąchock, Kowala, Stromiec, Trzebnica. W sumie zobaczą ją tysiące osób.
Tekst: Kamila Wrzesińska
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl