Ołtarz główny w sulejowskiej świątyni odzyska dawny blask! Wszystko za sprawą szerokich prac renowacyjnych, które rozpoczęły się kilka dni temu w cysterskim klasztorze w Sulejowie. Przypomnijmy, iż jest to klasztor zależny od wąchockiego opactwa i posługują w nim nasi mnisi. Ufamy, że podjęte prace przyniosą chwałę Bogu oraz będą cieszyły parafian i gości przybywających do tej pięknej świątyni.
 

Ołtarz, który jest poddawany gruntownemu remontowi został wykonany w stylu rokokowym, w 1788 roku przez Jana Millmana. Zdobi go sześć wielkich filarów, pomiędzy którymi umieszczono figury czterech Ewangelistów z ich atrybutami. W zwieńczeniu ołtarza, w okrągłym ażurowym oknie znajduje się figura patrona sulejowskiej świątyni ­– św. Tomasza w otoczeniu aniołów. Środek ołtarza wypełnia obraz z pochodzący z 1 połowy XVII w. a przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Pod ołtarzem spoczywają szczątki sulejowskich męczenników.
 
Prace konserwatorskie prowadzi pracownia „Ars Fortis” z Krakowa – Pani Maria Lelek - Pietrzak i Pani Halina Cielak. Obie Panie są konserwatorkami dzieł sztuki. Całkowity koszt renowacji i konserwacji ołtarza głównego wyniesie 330 tys. zł. W kosztach partycypują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 200 tys. zł, Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. - 80 tys. zł. Pozostałą kwotę – 50 tys. zł pokryją sulejowscy parafianie poprzez ofiary indywidualne i składane przy okazji kolędy.

foto: http://www.cystersi.sulejow.pl/
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl