W dwudziestą rocznicę sakry biskupiej ks. bp Henryka Tomasika będą się modlić wierni podczas uroczystości jubileuszowych, które odbędą się 19 stycznia o godz. 18.00 w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. 67-letni bp Tomasik pochodzi z Łukowa w diecezji siedleckiej. Od trzech lat jest ordynariuszem diecezji radomskiej. 

– To biskup, który ma ogromny szacunek do człowieka. Byłem tego świadkiem, kiedy biskup Tomasik obejmował diecezję radomską. Okazywał wielką cześć biskupowi seniorowi Edwardowi Materskiemu, codziennie celebrował Mszę święta przy łóżku chorego. Ponadto będąc w diecezji radomskiej bp Tomasik pierwsze kroki skierował do grobu biskupa Jana Chrapka, który troszczył się o polską młodzież - opowiada ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Na uroczystości zaprasza biskup Adam Odzimek. – Pragniemy wspólnie podziękować Bogu za 20 lat posługi apostolskiej księdza biskupa Henryka Tomasika. Zapraszamy z całego serca duszpasterzy, siostry zakonne i wszystkie osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich, wspólnoty i stowarzyszenia kościelne do udziału w tym święcie naszej rodziny diecezjalnej. Ciesząc się z 20 lat posługi pasterskiej księdza biskupa módlmy się gorąco w jego intencji - zachęca do udziału we Mszy św. bp Adam Odzimek, który wygłosi homilię podczas uroczystości. 

67-letni bp Tomasik pochodzi z Łukowa w diecezji siedleckiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach a sakrę biskupią 6 stycznia 1993 r. z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie. Jego biskupią dewizą są słowa modlitwy "Przyjdź Królestwo Twoje". W Konferencji Episkopatu Polski bp Tomasik przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Ponadto jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego a także Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą oraz członkiem Rady ds. Rodziny. Z ramienia KEP jest delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wcześniej, w latach 1974-1992 był duszpasterzem akademickim w Siedlcach, prowadził m.in. konwersatoria dla studentów, spotkania modlitewne i biblijne. Od 1974 r. był wykładowcą filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Doktorat z nauk filozoficznych uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1984 roku. Biskup Tomasik bywa nazywany "biskupem, który wierzy w młodzież". Wielokrotnie organizował przygotowania i wyjazdy polskiej młodzieży na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) m.in. do Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie w 2011 roku. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Tomasik jest opiekunem Krajowego Biura ŚDM, powołanego przez sekretarza generalnego KEP w 1995 r. Do jego zadań należy koordynacja przygotowań, zgłoszeń oraz uczestnictwa polskich grup w światowych oraz europejskich spotkaniach młodych organizowanych pod patronatem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Bp Tomasik mocno zaangażował się w promowanie idei Światowych Dni Młodzieży oraz inspirowanie spotkań młodych w diecezjach. Jest organizatorem spotkań duszpasterzy, które odbywają się w ramach Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

za: www.radioplus.pl
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl