Mnisi z cysterskiego klasztoru w Wyższym Brodzie (Czechy) we wspólnotowej Służbie Bożej powrócili do stosowania klasycznego rytu rzymskiego. Dołączyli tym samym do dwóch innych wspólnot benedyktyńskich (trapistów z Mariawald oraz benedyktynów z Nursji) które sprawują liturgię według przepisów sprzed Drugiego Soboru Watykańskiego.

Codzienna Msza św. konwentualna oraz całe oficjum brewiarzowe są celebrowane według klasycznego rytu rzymskiego z uwzględnieniem cysterskich modyfikacji. Jest możliwe na mocy motu proprio Benedykta XVI z 2007 roku – Summorum Pontificum.

15 grudnia 2012 roku w klasztornym kościele uroczystą Mszę pontyfikalną sprawował opat z Mariawald - Dom Joseph Vollberg.
Film z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.


Przypomnijmy, że do 2008 roku administratorem tamtejszego klasztoru był o. Alberyk Siwek (na zdjęciu poniżej), wcześniej pełniący urząd Opata Wąchockiego. Ojciec Alberyk zmarł w 2008 roku. Jest pochowany w krypcie pod kościołem klasztornym w Wąchocku.


 
foto: Adam Kalinowski
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl