Ostatnia niedziela listopada jest tradycyjnie w naszym opactwie dniem wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy wspierają nas swoimi modlitwami i ofiarami. Wówczas z radością spotykamy się z naszymi darczyńcami na modlitwie i wspólnym posiłku.

Każdego roku, w ostatnią niedzielę listopada opactwo otwiera swoje podwoje przed darczyńcami z całej Polski. Jest spora grupa osób i całych rodzin, które systematycznie, dwa razu do roku przesyłają swoje ofiary na potrzeby klasztoru. Mnisi w dowód wdzięczności sprawują wówczas Msze św. – w maju celebrowanych jest 30 Mszy św. wspólnych w intencji żyjących, zaś w listopadzie 30 Mszy św. wspólnych w intencji polecanych naszej modlitwie zmarłych.

W tym roku tzw. „niedziela bigosowa” (nazwa od serwowanego wówczas bigosu) przypadła w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Msza św. sprawowana w kościele klasztornym przez Opata wąchockiego – o. Eugeniusza Augustyna zgromadziła ponad stu dwudziestu dobrodziejów przybyłych z okolicznych miejscowości, nie zabrakło też miejscowych parafian, którzy wspierają nas swoimi ofiarami w ciągu roku. W liturgii wzięli także udział proboszcz parafii – o. Rajmund Guzik, przeor klasztoru – o. Wincenty Polek oraz miejscowi cystersi. Po Eucharystii w krużgankach klasztornych odbyła się Droga Krzyżowa w intencji zmarłych. Na jej zakończenie cała wspólnota cysterska spotkała się w kościele, by raz jeszcze podziękować ofiarodawcom i wspólnie, przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia, odśpiewać Salve Regina.Drugą częścią niedzielnego świętowania była agapa w klasztornym refektarzu, gdzie nasi goście mogli posilić się słynnym bigosem i smacznym ciastem drożdżowym. Nie zabrakło miłych rozmów, uśmiechów i serdeczności.


Z serca dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas swoją modlitwą, ofiarowanym cierpieniem i ofiarami finansowymi. Jest to dla nas niezmiernie ważne i każdego dnia polecamy wszystkich naszych dobroczyńców w zakonnych modlitwach. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do grona ofiarodawców, to prosimy o kontakt e-mailowy, telefoniczny lub listowny.

Niech sam Bóg będzie nagrodą za dobroć Waszych serc.tekst: fr. Bruno OCist
foto: fr. Filip OCist
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl