Czterdzieści osiem obiektów znajduje się na liście Pomników Historii, wśród nich są m.in. kopalnia soli w Wieliczce, Jasna Góra, pocysterskie opactwo w Krzeszowie, pocysterskie opactwo w Lądzie, rezerwat archeologiczny w Biskupinie czy pole bitwy pod Grunwaldem. Niebawem dołączy do nich filia wąchockiego opactwa – cysterski klasztor w Sulejowie.

Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce wynikająca z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Realizację procedury związanej z wpisaniem obiektu jako Pomnik Historii koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Terminem „Pomnik Historii” określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu historycznym, artystycznym i naukowym dla kultury kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r.

Do tego elitarnego grona niebawem dołączy klasztor filialny wąchockiego opactwa – obiekt w Sulejowie. Uroczystość, podczas której Prezydent Bronisław Komorowski ogłosi, które obiekty włączono do grona Pomników Historii, odbędzie się 28 listopada 2012 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Na tą bezprecedensową ceremonię uda się do Warszawy delegacja z opactwa i klasztoru.

za: www.cystersi.sulejow.pl
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl