„Znakiem naszej wiary jest świadectwo życia chrześcijańskiego, składane tak, aby inni widzieli w nas prawdziwych uczniów Chrystusa” – powiedział bp Henryk Tomasik w homilii podczas Mszy św. inaugurującej Rok Wiary w diecezji radomskiej.  

Do radomskiej katedry 13 października, na zaproszenie bp Henryka Tomasika przybyli przedstawiciele wszystkich parafii naszej diecezji ze swoimi duszpasterzami. Uroczysta celebracja dała początek diecezjalnym obchodom Roku Wiary, który rozpoczął się 11 października, w 50 rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20 rocznicę publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary potrwa do 24 listopada 2013 r.

Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Wraz z nim Mszę św. celebrowali bp Adam Odzimek, opat cystersów z Wąchocka o. Eugeniusz Augustyn oraz rzesza kapłanów. Na początku liturgii do katedry wniesiono paschał, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Katolickiego – te symbole nieśli kolejno: diakon, teolog i katechetka.
 
O wdzięczności za dar wiary mówił w homilii Biskup Radomski. Za św. Janem od Krzyża powtarzał, że dzięki łasce wiary dokonały się zaślubiny Pana Boga z duszą każdego z nas. Wielkim zadaniem nazwał odkrywanie treści wiary, pogłębienie jej rozumienia oraz jej odważne wyznawanie życiem

„Wokół nas burza, doświadczamy ataków na Kościół, szaleją wichry ateizmu, liberalizmu moralnego, antyklerykalizmu, relatywizmu i subiektywizmu dostrzegalnego nawet u tych, którzy nazywają się chrześcijanami. Wiarę często traktuje się dziś jak zakupy, bierze się tylko to, co nam odpowiada. A my jesteśmy podobni do Apostołów znajdujących się w łodzi podczas burzy. I tak jak oni dzisiaj wołamy: Panie, ratuj nas, giniemy! Z ufnością jednak błagamy Chrystusa: Dodaj nam wiary i pomóż nam odważnie wyznawać ją w każdej sytuacji” – mówił Pasterz naszej diecezji.
 

Na zakończenie celebracji przedstawicielom wspólnot parafialnych zostały wręczone Katechizmy Kościoła Katolickiego. Był to nie tylko symboliczny gest, ale zachęta do wnikliwego studium treści naszej wiary.

fr. Bruno OCist
foto: Marta Deka/GN

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl