Tradycyjny, wielki wąchocki odpust ku czci św. Rocha odbył się w niedzielę 19 sierpnia. W samo południe Mszy św. odpustowej na wzgórzu św. Rocha przewodniczył opat tutejszej wspólnoty – o. Eugeniusz Augustyn. On też skierował do uczestników Słowo Boże. Uroczysta Eucharystia poprzedzona została procesją do kaplicy Świętego na wzgórzu nieopodal zalewu. Na Mszę św. jak zawsze, licznie przybyli mieszkańcy miasta, okolicznych miejscowości, nie zabrakło wielu gości z całego regionu. Po Eucharystii opat pobłogosławił przyprowadzone zwierzęta.
 

Odpustowy jarmark był imponujący. Dziesiątki stoisk, straganów i obecne na nich różności radowały oko i zachęcały do nabycia choćby małej odpustowej pamiątki. W tym roku zabrakło cysterskiego festynu, odbył się natomiast questing, czyli rodzaj gry terenowej, podchodów, który pozwolił na ciekawe i trochę nietypowe zaznajomienie się w cysterskim klasztorem i jego najbliższym otoczeniem.
 

Kaplica św. Rocha została wzniesiona w 1838 roku przez Józefa Oberskiego, mieszczanina wąchockiego z własnych funduszy i z miejscowego kamienia. Ma 10 m długości i 7 m szerokości. Do nawy głównej przylegają dwie małe kapliczki nadając budowli kształt krzyża. Patron kaplicy – św. Roch żył w drugiej połowie XIV w., najprawdopodobniej pochodził z południowej Francji. Wcześnie stracił rodziców. Po rozdaniu całego majątku ubogim udał się na pielgrzymkę do Rzymu. Po drodze z ogromnym poświęceniem opiekował się ludźmi dotkniętymi zarazą. W nagrodę za ten czyn otrzymał dar uzdrawiania. W Rzymie przebywał blisko trzy lata. W czasie powrotu w rodzinne strony, na granicy został pojmany i oskarżony o szpiegostwo. Osadzony w wiezieniu i torturowany zmarł w opuszczeniu. Tradycja mówi, że w czasie pobytu w więzieniu miał go żywić pies, który przynosił mu w pysku chleb.

tekst: fr. Bruno
foto: Kazimierz Cuch, www.echodnia.eu
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl