„Chodzi o ochronę każdego życia. Walczymy, by każde dziecko było z radością przyjęte i pokochane przez normalne, zdrowe rodziny. By miało ojca i matkę i by oni wzięli odpowiedzialność za dane przez siebie życie” – mówi Karina Kalinkina, reżyserka, scenarzysta i producent filmu fabularnego, który był nagrywany w opactwie przez filmowców z Białorusi.

W dniach 16-18 lipca wąchockie opactwo było planem filmowym dla przybyłej z Białorusi grupy filmowców i aktorów. Wszystko zaczęło się od wcześniejszej wizyty kilku młodych osób z działającej na Białorusi chrześcijańskiej telewizji TV Angel. Przedstawili wówczas problem, z jakim boryka się u nich ochrona życia i poprosili o pomoc w realizacji filmu fabularnego, który pomógłby propagować ruch pro life za naszą wschodnią granicą.
 

W tym samym czasie do opata wpłynęło pismo od ks. abp Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego, w którym zwrócił się on do naszej wspólnoty z prośbą o pomoc w realizacji projektu.

Metropolita napisał: „Film ma na celu krzewienie i umocnienie w społeczeństwie chrześcijańskich wartości, a w szczególny sposób ochronę życia poczętego. Problem braku szacunku wobec życia poczętego w społeczeństwie dla Kościoła na Białorusi stanowi wielkie wyzwanie do tego, aby formować postawy por life poprzez różnorakie działania edukacyjno-kulturalne”. W dalszej części listu abp. Kondrusiewicz zaznacza, że „krzewienie wartości chrześcijańskich poprzez tworzenie filmów fabularnych jest obecnie jednym z najważniejszych i efektywnych narzędzi w dotarciu do świadomości zarówno osób wierzących praktykujących jak i ludzi, którzy znajdują się daleko od Kościoła. Takiego rodzaju filmy ułatwiają również Kościołowi Katolickiemu na Białorusi misję głoszenia Ewangelii Życia”.
 

Jako wspólnota zakonna odpowiedzieliśmy pozytywnie na prośbę ks. Arcybiskupa i udostępniliśmy wnętrza klasztoru na potrzeby kręconego filmu. Z relacji ekipy wiem, że pobyt w naszym opactwie był satysfakcjonujący, materiał został nagrany i w najbliższym czasie trafi do montażu.
 

Niebawem na naszej stronie zamieścimy interesujący wywiad z twórcami filmu i małymi aktorami. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z planu filmowego [TUTAJ]
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl