Już niebawem na terenie klasztoru pocysterskiego w Bierzwniku na Pomorzu odbędą się III Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych. W tym roku będą one połączone z inauguracją „Trasy Zakonów Pojezierza Myśliborskiego”. Organizatorzy, jak zawsze, przygotowali szereg atrakcji.
 
Bierzwnik, 27-29 lipca 2012

Ideą „III Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych” jest przetrwanie tradycji klasztorów działających w przeszłości poprzez zaprezentowanie się klasztornych wytwórców z tradycyjnymi produktami powstającymi we współczesnych zakonach. Celem jest również zachęcenie i wsparcie producentów do promowania oraz sprzedaży polskiej, regionalnej żywności. Poza wystawieniem, promocją i sprzedażą własnych produktów, to także możliwość wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i uczenia się szacunku dla wieloletniej tradycji.
 
Targi skierowane są w szczególności do ludzi, którzy pragną powrócić do tego, co prawdziwe, naturalne, sprawdzone przez wieki w sferze wytwarzanych przedmiotów, przygotowania produktów spożywczych, uprawy zapomnianych roślin czy sporządzania leczniczych preparatów ziołowych wytwarzanych w oparciu o tradycyjne receptury. Dla zwiedzających „III Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” to możliwość skosztowania, często po raz pierwszy, regionalnych potraw oraz uznanych od wieków smakołyków. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnodostępny i nieodpłatny.
 
Niepowtarzalny charakter imprezy zgromadzi wielu zwiedzających i turystów co przyczyni się do znaczącej promocji regionu i Gmin uczestniczących w przedsięwzięciu, w tym Gmin Pojezierza Myśliborskiego należących do „Trasy Zakonów Pojezierza Myśliborskiego”.
 
W uroczystości udział wezmą Gminy, w których znajdują się zakony oraz ośrodki, gdzie nie ma już czynnych zakonów ale przetrwały tradycje klasztorów działających tam w przeszłości, a ludzie sięgają po tradycyjne receptury przygotowując zapomniane specjały wytwarzane dawnymi metodami. Działające klasztory podczas uroczystości oprócz promocji regionu i Gminy dodatkowo będą miały możliwość zaprezentowania swojej działalności.
 
W programie między innymi:
 • występy zespołów: Lemon - zwycięzca 3 edycji programu MUST BE THE MUSIC, Świetliki, Clerboyz, Preambulum, Flauto Dolce, Canto Choralis, Lemko – Tower i inni,
 • „Kino nocą” – projekcja filmów w parku w Bierzwniku w piątkowy wieczór
 • prezentacja stoisk gminnych, klasztornych, rękodzielniczych
 • Inscenizacja historyczna z udziałem lokalnej młodzieży
 • przejażdżki konne, treningi, zabawy plebejskie, strzelanie z łuku, turniej konny
 • Tajemnicze światełka zapołu Świetliki
 • Turniej szachowy
 • Bal księżniczek i książąt
 • Turniej kajakowy
 • warsztaty ceramiczne, rzemieślnicze, wikliniarskie
 • zwiedzanie Klasztoru, stoisk archeologicznych, obozu rycerskiego
oraz wiele innych atrakcji
 
Patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Starosta Choszczeńskiego
Patronat medialny: TVP Szczecin, Radio ESKA Szczecin, Radio Plus Szczecin, Dziennik Pomorza Koszalin, Wiadomości Krzęcińskie, Gazeta Choszczeńska, Gazeta Lubuska oraz Kurier Szczeciński.
 
Więcej szczegółów [TUTAJ]
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl