„Boże, źródło i dawco powołania, wysłuchaj łaskawie próśb sług swoich i spraw, aby ci nasi bracia, którzy pragną doświadczyć naszego sposobu życia, rozpoznali wolę Bożą…” – słowa modlitwy opata wąchockiego mocno wybrzmiały w uszach i sercach dwóch nowych braci, którzy dzisiaj rozpoczęli nowicjat w naszej wspólnocie.   

Zgodnie z tradycją, w dniu rozpoczęcia kanonicznego nowicjatu, celem uproszenia u Boga łaski,  we wspólnocie celebruje się obrzęd rozpoczęcia, czyli tzw. obłóczyny. Od tego momentu dla najmłodszych braci rozpoczyna się właściwy czas życia zakonnego i klasztornego. Podczas najbliższego roku dwóch naszych braci: br. Dawid i br. Filip, będzie poznawało wymagania cysterskiego życia, oraz będzie świadomie i odpowiedzialnie przygotowywało się do złożenia profesji zakonnej. Nowicjat jest czasem, w którym z jednej strony nowi bracia przyglądają się i z pełnym zaangażowaniem podejmują wszystkie obowiązki wynikające z obranego sposobu życia, z drugiej zaś strony społeczność klasztorna wyrabia sobie zdanie o zdatności i dojrzałości nowicjuszy do wytrwania w monastycznej wspólnocie.

Podczas dzisiejszego obrzędu przyjęcia nowicjat w wąchockim opactwie rozpoczęło dwóch braci:

Damian Stawski, w zakonie będzie nosił imię Dawid, który pochodzi miejscowości Rogówko, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie (diec. szczecińsko-kamieńska).

Arkadiusz Kulka, w zakonie będzie nosił imię Filip, który pochodzi z Brodnicy, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP (diec. toruńska).

Nowicjacka formacja ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy o charyzmacie, historii, celach i organizacji życia wspólnoty, ale ma prowadzić do osiągnięcia naturalnej dojrzałości, co wyraża się w stałości umysłu, zdolności do podejmowania odpowiednich decyzji oraz umiejętności wydawania poprawnych sądów o ludziach i zdarzeniach.

Braciom nowicjuszom życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa i serc otwartych na Boże natchnienia. Całą zaś cysterską wspólnotę w Wąchocku, w sposób szczególny braci będących na różnych etapach formacji polecamy modlitwie P.T. Czytelników. Niebawem więcej zdjęć w galerii.
 ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII
 
foto: fr. Kajetan OCist
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl