Koprzywnica, leżąca nieopodal Sandomierza, ze swoją bogatą historią i pracowitymi obecnymi gospodarzami warta jest zainteresowania. W związku z tym, że pora roku i warunki pogodowe nie do końca sprzyjają zwiedzaniu tego pięknego, pocysterskiego obiektu, zapraszamy do zapoznania się z jego ciekawą stroną internetową.

Zgodnie ze średniowieczną zasadą lokacyjną cysterskich klasztorów, w odległości ok. 85 km na południowy-wschód od Wąchocka została ufundowana Koprzywnica. Czwarta, obok Jędrzejowa, Sulejowa i Wąchocka filia francuskiego Morimond. Cystersi osiedlając się w Koprzywnicy wybrali okolicę niezwykle przyjazną, żyzną i bogatą w zasoby wodne. Klasztor ufundował komes Mikołaj z rodu Bogoriów, przy współudziale Kazimierza Sprawiedliwego w 1185 r. Zakonnicy z opatem Teodorykiem przybyli z klasztoru Morimond. Konsekracja kościoła i klasztoru nastąpiła w 1207 r. przez biskupa krakowskiego Pełkę z nadaniem świątyni – podobnie jak w Wąchocku – wezwania Najświętszej Marii Panny i św. Floriana.

Więcej o historii opactwa oraz wiele innych ciekawych informacji znajdziesz TUTAJ.

Na stronie umieściliśmy również nową galerię z kilkoma zdjęciami Katarzyny Gritzmann - mieszkającej w Starachowicach pasjonatki fotografii i turystycznych wędrówek (więcej zdjeć na prywatnym BLOGU). Zapraszamy!

 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl