„To przez was ludzkie obawy i niepokoje powinny zanikać, rosnąć winno zaufanie, radość winna bardziej promieniować a miłość do Boga i człowieka winna być bardziej czytelna i konkretna” – powiedział abp Wiktor Skworc 2 lutego br. do zakonnic i zakonników, osób należących do świeckich instytutów życia zakonnego i dziewic konsekrowanych, wypełniających katowicką archikatedrę Chrystusa Króla. Słuchali tych słów także nasi bracia – cystersi studiujący w Katowicach.

Uroczysta Msza święta celebrowana przez Metropolitę Górnośląskiego w Święto Ofiarowania Pańskiego była równocześnie zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego, obchodzonego w diecezjach tworzących metropolię.

Asystę liturgiczną, z inicjatywy archidiecezjalnego ceremoniarza, ks. dr Andrzeja Hoinkisa pełnili zakonnicy przygotowujący się do przyjęcia święceń w Wyższym Seminarium Duchownym OFM w Katowicach-Panewnikach. Ksiądz Hoinkis jest także wykładowcą liturgiki w tymże seminarium. Wśród posługujących nie zabrakło mnichów cysterskich.

pośród Braci Mniejszych - brat Jakub z archiopactwa jędrzejowskiego
procesja wejścia - ze świecami fr. Zachariasz i fr. Kajetan z opactwa wąchockiego

okadzenie ołtarza - z lewej strony ks. Arcybiskupa o. dk Jan z Jędrzejowa
procesja z Ewangeliarzem
międzyzakonny chór, którego śpiew towarzyszył liturgii


„Życie konsekrowane – zapoczątkowane w was z Bożej inicjatywy - jest darem zawierzonym każdemu z was. Dar ten w osobie Jezusa, znajduje optymalny wzór kształtowania relacji do Boga i braci” – mówił abp Wiktor Skworc.

foto: br. Ryszard Kula OFM
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl