W czasie pierwszych nieszporów uroczystości Narodzenia Pańskiego, nasz współbrat - Zachariasz Mikrut został ustanowiony lektorem. Posługa lektoratu jest pierwszym w kilku etapów, które seminarzysta musi przejść w drodze do święceń prezbiteratu. Lektoratu w obecności całej Wspólnoty udzielił o. Eugeniusz Augustyn, opat wąchocki.

Lektor – jak wskazuje Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego – jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami.
Przekazanie księgi Pisma Świętego
fot. fr. Kajetan OCist

Poprzez wykonywaną w zgromadzeniu liturgicznym posługę słowa, lektor jest zaproszony przez Boga do jeszcze głębszego pochylania się nad Jego słowem, aby sam, najpierw nim umocniony, mógł je skutecznie głosić bliźnim. Ważne jest także to, aby żyć tym, co się głosi. Jedność myślenia, mówienia i działania daje bardzo mocną podstawę do tego, by dawać przekonywające świadectwo o Chrystusie.

Bratu Zachariaszowi, w tym ważnym dniu, życzymy, by z radością realizował powyższą zachętę i gorliwie wypełnił zadanie jakie stawia przed nim Kościół. Otaczamy go też naszą modlitwą u stóp Nowonarodzonego Pana.

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl