W trzeci weekend września, a zatem już jutro (17 – 18 września 2011 r.) na terenie dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie, odbędzie się XI Jarmark Cysterski.
 
Jarmark Cysterski to wiele zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie z myślą o  jego uczestnikach. Koncerty, kociewskie jadło i napitki, targ staroci, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski – to wszystko w Pelplinie podczas Jarmarku Cysterskiego. W tych dniach miasteczko wypełnia duch średniowiecza, czas staje w miejscu, a wtedy – jak piszą w zaproszeniu organizatorzy – wszystko jest możliwe.


ZOBACZ STRONĘ INTERNETOWĄ JARMARKU:

 
Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Splata się również z obrazem ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich, a także ożywia pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej trup wędrownych artystów.
 
Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników. Chcąc zaspokoić oczekiwania zarówno mieszkańców Pelplina i okolic, jak i przybywając z całej Polski i spoza granic naszego kraju gości, organizatorzy co roku poszerzają ofertę Jarmarku o nowe atrakcje.
 
Na terenie dawnego opactwa cysterskiego zobaczyć będzie można inscenizacje z dziejów dawnego miasta obrazujące ówczesne życie dworskie, mieszczańskie i plebejskie. Dzięki młodzieży będzie można poznać dzień bakałarza w średniowiecznej szkółce, wziąć udział w pogrzebie rycerza lub w dworskiej uczcie weselnej; uczestnicy będą mogli wziąć udział w procesie o czary i przemarszu sekty chłystów; atrakcją będzie też pokaz  walk zbrojnych drużyn Bractw Rycerskich  oraz możliwość nauki dawnych tańców z dworkami. Przez cały czas trwania Jarmarku na terenie dawnego opactwa cysterskiego będzie królowała muzyka dawna prezentowana przez zespoły kameralne i orkiestry flażoletowe.
 
Jarmark jest doskonałą okazją do promocji Szlaku Cysterskiego. Nasz klasztor będzie reprezentował znany wszystkim przybywającym do wąchockiego klasztoru – brat Albert.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl