W dniach 2-4 września 2011 r. w Pocysterskim Zespole Kulturowym w Jemielnicy, pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które zainauguruje Dni Dziedzictwa Kulturowego w województwie opolskim.

Spotkają się tam gospodarze obecnych i dawnych obiektów stanowiących cysterskie dziedzictwo w Polsce usytuowanych na jednej z głównych dróg kulturowych Europy. Oprócz nich przybędą do Jemielnicy przedstawiciele środowisk naukowych, zajmujących się problematyką cysterską oraz wszystkich zainteresowani kulturą, tradycją i znaczeniem obecności Szarych Mnichów w historii Kościoła i Europy. To międzynarodowe wydarzenie stanie się doskonałą okazją do zaprezentowania całego bogactwa dziedzictwa kulturowego cystersów na Śląsku w kontekście walorów kulturowych regionu.


W programie VI Forum znajdzie się m.in.: konferencja naukowa "Forum scientiae cisterciense", w czasie której naukowcy z Czech, Francji, Niemiec i Polski omówią problematykę działalności gospodarczej cystersów; panel dyskusyjny prezentujący doświadczenia w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego; koncert Filharmonii Opolskiej, a także pierwszy Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Podczas pierwszego dnia Forum Biskup Opolski prof. dr hab. Andrzej Czaja, przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w jemielnickim kościele parafialnym. Biskup Gliwicki Jan Wieczorek, poprowadzi nabożeństwo przed obrazem Matki Boskiej Pokornej w kościele parafialnym w Rudach, które odwiedzą uczestnicy Forum w jego drugim dniu.W wydarzeniach tych wezmą udział znakomici goście z kraju i zza granicy, wśród których znajdą się m.in: przedstawiciele Europejskiej Karty Opactw i Miejsc Cysterskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Klasztoru Doberan i Stowarzyszenia Klasztorów z Meklemburgii, Forum Cystersów Morza Północnego i Bałtyku, a także goście z Niemiec Francji oraz Republiki Czeskiej. Zaproszeni do udziału w
Forum zostali także Ojcowie cystersi z wszystkich głównych ośrodków polskiej Kongregacji Cystersów, przedstawiciele wszystkich szczebli samorządów polskich ośrodków cysterskich i pocysterskich. Przewidziana jest również obecność reprezentantów organizacji pozarządowych zajmujących się organizacją i promocją Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Wąchock będzie reprezentowała 6 osobowa delegacja, której będzie przewodniczył burmistrz – Jarosław Samela. Delegatem Opactwa Cysterskiego w Wąchocku będzie przeor klasztoru – o. Wincenty Polek.

Program Forum można znaleźć TUTAJ.

W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego (34/2011) umieszczono obszerny artykuł dotyczący Szlaku Cysterskiego. Jego zapowiedź można przeczytać TUTAJ.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl