Wielkim sukcesem okazał się koncert, który wczorajszego wieczoru zainaugurował Festiwal „Muzyka w Starym Opactwie”. Melomani z całej Polski szczelnie wypełnili kościół klasztorny, by w jego wspaniałym wnętrzu wysłuchać znakomitych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu Concerto Avenna pod kierownictwem Andrzeja Mysińskiego oraz światowej sławy oboisty – Tytusa Wojnowicza.

Podczas koncertu zaprezentowano m. in. Koncert D moll na obój i orkiestrę smyczkową op. 9 No. 2, którego kompozytorem jest Giovanni Tomaso Albinoni, Concerto Grosso F dur op. 6 No. 2 Handela, oraz Serenadę G dur KV 525 „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta.
 
Organizatorami muzycznej uczty była Fundacja Kultur Ad Astra z dyrektorem artystycznym – Williamem de Mousson – Romańskim, Urząd Gminy i Miasta Wąchock z burmistrzem – Jarosławem Samelą oraz Opactwo Cysterskie w Wąchocku, które reprezentował proboszcz parafii – o. Honoriusz Kostek.
Organizatorzy mają nadzieję, że Festiwal na stałe wpisze się w kalendarz wielkich wydarzeń kulturalnych oraz będzie nieocenioną promocją miasta, opactwa i regionu. Kolejny koncert, tym razem z udziałem chóru Trinity Boys z Londynu został zaplanowany na 2 listopada.
 
Zdjęcia zostały wykonane przez Tomasza Szczykutowicza i pochodzą ze strony www.wachocki.info
 
Echa wąchockiego koncertu:


„Podczas próby, w pustym jeszcze kościele, trochę obawiałem się o zrozumienie całości muzyki. Ale, kiedy kościół wypełnił się publicznością, akustyka wnętrza stała się znakomita. Świadczy to o tym, że średniowieczni mistrzowie przewidywali takie sytuacje” – mówił Tytus Wojnowicz podczas konferencji prasowej po koncercie. Czytaj więcej na stronie Urzędu Miasta i Gminy Wąchock.


„Gra się tu wspaniale, publiczność przepiękna. Po co ja mam grać w Warszawie jak mogę to robić tu” – powiedział w wywiadzie Andrzej Mysiński, dyrektor artystyczny Warszawskich Solistów Concerto Avenna. Czytaj więcej w relacji Anny Salamon na stronie Echa Dnia.


„Dyrektor Artystyczny festiwalu Wiliam de Mousson-Romanski od wielu miesięcy poszukiwał miejsca w Polsce gdzie melomani znaleźliby możliwość obcowania z wielką muzyką. Przypadkowa wizyta w Opactwie Cystersów w Wąchocku dała Romanskiemu odpowiedź na jego poszukiwania”. Czytaj więcej i zobacz zdjęcia na stronie www.wachock.info.


„Zapraszam tu tych wszystkich, którzy znają Wąchock jedynie z dowcipów, żeby przyjechali i zobaczyli to miejsce, bo trzeba się cieszyć, że są takie miejsca w Polsce” – powiedział Tytus Wojnowicz po koncercie. Czytaj więcej na stronie Echa Dnia.

 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl