Św. Rafael Arnáiz - syn hiszpańskiego inżyniera i dziennikarki pochodzącej z Filipin, urodził się 9 kwietnia 1911 r. w Burgos, płn. środkowej Hiszpanii. Wykształcenie zdobył w kolegium w Oviedo. Pobierał lekcje malarstwa i rysunku. Jako dziewiętnastolatek odwiedził pierwszy raz klasztor cystersów – trapistów w Palencji. Miłość do rysunku wygrywa w tamtym czasie – wybiera architekturę na uniwersytecie w Madrycie. Przerywa jednak studia, aby w styczniu 1934 r. zostać postulantem, a następnie nowicjuszem w klasztorze trapistów San Isidro de Duenas. Normalną drogę formacji i życia zakonnego zamknęła przed nim choroba. Po pierwszym roku nowicjatu zapadł na cukrzycę, która już w kilka miesięcy później zmusiła go do tymczasowego powrotu do domu i uniemożliwiła mu złożenie ślubów wieczystych. Żył w klasztorze jako oblat, aż do śmierci w kwietniu 1938 r. Zmarł mając 27 lat.
 
Najbardziej wyrazistą cechą jego duchowości było pragnienie współuczestnictwa w tajemnicy Krzyża przez cierpienie, utożsamienie się z Ukrzyżowanym, głębokie życie modlitewne i obcowanie z Chrystusem w Eucharystii. Był otwarty na rzeczywistość swoich czasów. Ostatnie lata jego życia przypadły w okresie wojny domowej w Hiszpanii – ofiarował swoje cierpienie za trzydziestu zakonnych współbraci, którzy zostali powołani do wojska: żaden z nich nie odniósł obrażeń i wszyscy powrócili do klasztoru.
 
Świadectwem duchowej dojrzałości, jaką osiągnął w tak młodym wieku, są jego liczne pisma ascetyczne. Rafał opisuje w nich rzeczywistość życia wewnętrznego, poznaną dzięki osobistemu doświadczeniu, z wnikliwością i precyzją, która zdumiewa znawców, jako że autor nie miał żadnego formalnego wykształcenia teologicznego. Pisma te zyskały wielki rozgłos w Hiszpanii i rozbudziły pragnienie naśladowania drogi Rafała. Zwłaszcza dla ludzi młodych stał się przykładem pełnej miłości i bezwarunkowej odpowiedzi na Boże wezwanie. «Tylko Bóg!» – powtarzał często w swoich pismach duchowych.
 
Beatyfikowany został w Rzymie 27 września 1992 r. przez papieża Jana Pawła II. Kanonizowany 11 października 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.
 
Św. Rafał jest współpatronem Światowych Dni Młodzieży obok św. Teresy od Jezusa (z Ávili), św. Jana od Krzyża, św. Róży z Limy, św. Ignacego Loyola, św. Franciszka Ksawerego, św. Izydora Oracza, św. Marii de la Cabeza, św. Jana z Ávilii bł. Jana Pawła II.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl