Ideą organizatorów było pokazanie, że ze sztuką można obcować nie tylko w galeriach i muzeach w dużych miastach, ale świetnie nadają się do tego zabytki położone w mniejszych miejscowościach. Takim obiektem jest niewątpliwie klasztor cysterski w Wąchocku.

Warsztaty były otwarte dla wszystkich chętnych. Wzięli w nich jednak przede wszystkim uczniowie w
ąchcokiego gimnazcjum. Prowadzący warsztaty, ze studia projektów kulturalnych Plenerownia: Katarzyna Wydra i Barbara Łepkowska oprowadzały uczestników po wąchockim klasztorze. Nie było to jednak standardowe oprowadzanie jak to zwykle bywa na wycieczkach, gdzie głównie przewodnik opowiada o danym miejscu. Poruszając w zajmujący sposób szereg zagadnień z zakresu sztuki i architektury wciągały także uczestników do poszukiwania elementów stylów architektonicznych, atrybutów świętych na figurach znajdujących się w kościele, opisania wnętrza wąchockiego klasztoru. Uczniowie chętnie włączali się do tej zabawy. Z zaciekawieniem słuchali o elementach i szczegółach, na które warto zwrócić uwagę zwiedzającopactwo.

Będąc obserwatorem "Sztuki na kółkach" również i ja dowiedziałem się kilku ciekawostek, których nie znałem wcześniej. Utwierdziłem się także w przekonaniu, które towarzyszy mi od jakiegoś czasu, że mając Opactwo Cystersów niejako "pod bokiem", na co dzień, uczestnicząc wielokrotnie wśród średniowiecznych murów w uroczystościach religijnych, nie do końca potrafimy dostrzec i docenić jak wielką, i piękną "perełkę architektoniczną" mamy w Wąchocku. Czasami pomagają nam to sobie uświadomić dopiero ludzie z zewnątrz.


„Sztuka na kółkach” od 2009 r. odwiedziła już ponad 50 miejscowości, także poza granicami kraju. Tegoroczna edycja jest realizowana dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Patronem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Znakiem projektu została Mona Lisa na hulajnodze, co - jak wyjaśniają organizatorzy – „ma podkreślić mobilny charakter przedsięwzięcia oraz przekonać, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna, jak często się ją maluje”.


Szczegóły projektu pod adresem: www.sztukanakolkach.pl

Relacja i zdjęcia poniżej: Michał Piętak


 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl