W życiu ludzi, a zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych ważne są czynniki stymulujące i wspierające ich zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Lekarze i rehabilitanci podkreślają, że dbanie o zdrowie psychiczne podopiecznych jest bardzo ważne w szeregu działań mających na celu poprawę życia osób niepełnosprawnych. Organizacja wycieczek integracyjno-krajoznawczych ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych uczestników programu, poprawę ich sprawności psychofizycznej m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych tak z innymi osobami niepełnosprawnymi jak również w przestrzeni publicznej.

Realizując zadanie pragnęliśmy zapoznać podopiecznych naszego stowarzyszenia z miejscami historycznie i kulturowo ważnymi dla naszego kraju, a w szczególności regionu świętokrzyskiego oraz zapewnić im wypoczynek.

W ramach realizacji zadania publicznego zaplanowaliśmy wycieczkę integracyjno-krajoznawczą do JuraParku w Bałtowie oraz Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tę część zadania zrealizowaliśmy 8 czerwca. 85% kosztów zadania zostało sfinansowanych z dotacji.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy grupą 20-osobową wynajętym autokarem w kierunku Bałtowa. Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem programu był sens filmowy w kinie 5D. 15-minutowy film o życiu dinozaurów dostarczył wszystkim mocnych wrażeń. Trójwymiarowy obraz, poruszające się fotele imitujące ruchy widziane na ekranie, spryskiwanie wodą, powiewy wiatru sprawiły, że oglądający mieli wrażenie uczestnictwa w akcji filmu i bycia jednym z jego bohaterów.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie młyna z końca XIXw. napędzanego turbiną wodną usytuowanego tuż przy wjeździe do JuraParku. Młyn jeszcze dwa lata temu spełniał swoją funkcję. Obecnie jest przede wszystkim atrakcją turystyczną choć turbina nadal wykorzystywana jest do produkcji prądu i wszystkie pozostałe urządzenia są w pełni sprawne. Uczestnicy mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami mielenia mąki i pracą młynarza, który, jak podkreślił przewodnik, samodzielnie wykonywał wszystkie prace na trzech piętrach młyna. 
 

Następnie udaliśmy się na pokaz tresury psa policyjnego prowadzony przez trzykrotnego Mistrza Polski Przewodników Psów Policyjnych st. asp Włodzimierza Groszka. Pokaz obejmował następujące zagadnienia: jak się zachować, aby nie zostać pogryzionym przez bezpańskie psy jak również na terenie prywatnym, bezwzględne posłuszeństwo psa wobec przewodnika, atak za pozorantem oraz elementy sprawnościowe: pies zdejmuje czapkę przewodnikowi, skacze przez hula-hop, turla się, udaje martwego, czołga się, aportuje, chodzi przy nodze.

Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie ścieżki edukacyjnej - park dinozaurów. Zwiedzanie parku to podróż w czasie poprzez okresy geologiczne. Największą atrakcję stanowią rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Ciekawe są modele dinozaurów i innych zwierząt, których ślady znaleziono w okolicach Bałtowa i na terenie woj. świętokrzyskiego.


Po obiedzie, który także został sfinansowany z dotacji, udaliśmy się w kierunku Ćmielowa. W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie mogliśmy zapoznać się z etapami ręcznego wytwarzania ekskluzywnych i kolekcjonerskich wyrobów z porcelany. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób odróżnić prawdziwą porcelanę od wyrobów porcelanopodobnych.

Muzeum Porcelany było ostatnim punktem naszej wycieczki. W dobrych nastrojach wróciliśmy do Wąchocka.
Pozostał jeszcze do realizacji ostatni etap zadania publicznego. W lipcu zwiedzimy wyremontowane Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

informacja i zdjęcia
- Michał Piętak (koordynator projektu)
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl