13 czerwca w naszym kościele klasztornym w godz. 9:30, 10:35 i 11:40 będą odbywały się warsztaty edukacyjne z cyklu „Sztuka na kółkach”, organizowane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz studio projektów kulturalnych Plenerownia. Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych.

„Sztuka na kółkach” od 2009 r. odwiedziła już ponad 50 miejscowości, także poza granicami kraju. Tegoroczna edycja jest realizowana dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Patronem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
 
W spotkaniu weźmie udział młodzież z okolicznych szkół. Ale organizatorzy zapraszają też wszystkich zainteresowanych.
 
Rozkład jazdy „Szkoły na kółkach”:
 
Wąchock - klasztor cystersów - 13.06.2011
grupy szkolne od godz.9:00 (podział na 3 grupy)
 
Chęciny - kościół franciszkanów - 14.06.2011
grupy szkolne od godz.9:00 (podział na 3 grupy)
 
Piekoszów - kościół p.w. Narodzenia NMP - 15.06.2011
grupy szkolne od godz.9:00 (podział na 3 grupy)
 

Sami organizatorzy na swojej stronie internetowej w ten sposób opisują projekt:
 
Dlaczego „Sztuka na kółkach”? Dlaczego naszym znakiem stała się Mona Lisa na hulajnodze?
 
Dlatego, że postanowiliśmy „wydostać” sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach: nie tylko w muzeach i galeriach w dużych miastach, ale także w miasteczkach, na wsi, „u siebie”. Kółka podkreślają więc mobilny charakter naszego projektu, a Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują…
 
Naszą ideą jest wykreowanie w przestrzeni zabytków bliskich i znanych lokalnej społeczności, na przykład w miejscowej świątyni lub pałacu, swego rodzaju przestrzeni „muzealnej”, atrakcyjnego miejsca, od którego można zacząć swoją przygodę ze sztuką. W przestrzeni tej prowadzimy interaktywne warsztaty dotyczące różnych zagadnień z zakresu ikonografii, architektury, technik artystycznych, stylu, percepcji dzieła, itd., poruszamy także zagadnienia z zakresu turystyki, ochrony dziedzictwa kulturowego, aktywnego promowania kultury i swojego regionu. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych słuchaczy.
 
Zależy nam na otwarciu mieszkańców na lokalne dziedzictwo i na tym, aby na przykładzie zabytkowych obiektów, jakie znajdują się w ich miejscowości nauczyli się patrzeć i „czytać” dzieła sztuki. Chcemy pokazać, że podziwianie dzieł Michała Anioła, francuskich gotyckich katedr i obrazów Chagalla zaczyna się od Tarczka, Dzierzgowa i Lipnicy Murowanej.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl