Członkowie Zakonu Cysterskiego służą Kościołowi w wieloraki sposób. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na braciach, którzy po stosownym przygotowaniu podejmują posługę kapłańską. Większość członków naszych monastycznych wspólnot to kapłani, którzy starają się spełniać posłannictwo Kościoła pozostając mocno wszczepionymi Regułę zakonną i cysterski sposób życia. Posługa kapłańska wykonywana w naszych klasztorach musi wypływać monastycznego charakteru praktykowanej formy życia. W ostatnim czasie w trzech opactwach Kongregacji Polskiej naszego zakonu, dzielono radość z nowo wyświęconych diakonów i prezbiterów.

Jeszcze w oktawie Wielkanocy, 29 kwietnia w Katowicach Panewnikach święcenia diakonatu z rąk Metropolity Katowickiego, ks. abp Damiana Zimonia przyjęło dwóch mnichów: Jan Paweł Strumiłowski z archiopactwa jędrzejowskiego, oraz Szymon Mateusz Warciak ze Szczyrzyca.
 

od lewej, bracia Jan i Szymon
(fot. br. Ryszard Kula OFM)


nowo wyświęceni wraz z Arcybiskupem i Przełożonymi
(fot. br. Ryszard Kula OFM)

Niemal miesiąc później, 28 maja, w krakowskiej Mogile święcenia Prezbiteratu przyjął brat Karol Maciej Tafliński. Szafarzem święceń był ks. bp Jan Szkodoń z Krakowa, zaś uczestniczył w nich także generał zakonu o. Maur Joseph Lepori z Rzymu.
 
 
pocałunek pokoju po obrzędzie święceń
(fot. Grzegorz Ziemiański; www.mogila.cystersi.pl)

Tego samego dnia w bazylice katedralnej w Kielcach z rąk ks. biskupa ordynariusza, Kazimierza Ryczana święcenia Prezbiteratu przyjął brat Rafał Adam Ścibiorowski z Jędrzejowa. W uroczystości wziął udział opat jędrzejowski, a także rektor WSD OFM z Katowic Panewnik, w którym studiują mnisi z trzech klasztorów: Jędrzejowa, Szczyrzyca i Wąchocka.
 
 
podczas Litanii do Wszystkich Świętych
(fot. Łukasz Zarzycki, www.echodnia.eu)

 
namaszczenie dłoni Neoprezbitera
(fot. Łukasz Zarzycki, www.echodnia.eu)

 
przed Komunią św., o. Rafał drugi od prawej
(fot. Łukasz Zarzycki, www.echodnia.eu)

Konstytucje Zakonu Cysterskiego przypominają, że skoro naszą profesję zakonną przyjmuje Kościół, dlatego też w sposób pełniejszy oddajemy się na służbę Kościoła. „Chrystus jest dla nas obecny w Kościele, z którym nierozdzielnie jest związany. Dlatego służba Chrystusowi jest i powinna być służbą Kościołowi czy to przez modlitwę i pokutę, czy to przez różne formy apostolatu. W ten sposób nasze życie będzie przykładem chrześcijańskiego powołania, które należy wiernie wypełnić, i świadectwem owego nowego życia w Chrystusie”.

Furty naszych klasztorów są otwarte dla tych, którzy pragną realizować swoje życie w bliskości Chrystusa i chcą ofiarnie Mu służyć. Więcej informacji na temat naszego sposobu życia można znaleźć TUTAJ.

Nowo wyświęconym diakonom i kapłanom z naszych monastycznych wspólnot życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa, a także zawierzamy ich posługę macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Dziewicy, Matki Kościoła i Patronki zakonu, którą wszyscy, za przykładem naszych Ojców, darzymy synowską czcią, wzywając Jej wstawiennictwa i naśladując Jej życie.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl