W uroczystość Maryi Królowej Polski, 3 maja 2018 r. została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Eucharystię w świątyni klasztornej w Wąchocku uświetniły poczty sztandarowe, a Mszy Św. przewodniczył o. opat Eugeniusz.

U wejścia do romańskiego kościoła główny celebrans przywitał przybyłe poczty, które wmaszerowały przez nawę główną do transeptu. Ojciec opat wygłosił również homilię do zgromadzonych. Mówiąc o Najświętszej Pannie wypowiedział słowa: Ona jest Królową! Nie tylko dlatego jest królową, że zasługuje na tą godność. Ona nigdy sama się nie nazwała królową! Ale to człowiek pragnie Ją tak tytułować. W innym miejscu stwierdził: Pełni wdzięczności, ku Maryi wznośmy naszą miłość. Chrystus chciał, abyśmy wszystkie łaski otrzymali przez Maryję! 

Tytuł Maryi Królowej Polski związany jest z wizją jezuity o. Giulio Mancinelliego, któremu w wigilię Wniebowzięcia NMP 1608 r. w klasztorze Il Gesu Nuovo w Neapolu, okazała się Maryja z Dzieciątkiem, u których stóp klęczał św. Stanisław Kostka, którego o. Giulio znał osobiście. Polski święty dokładnie 40 lat wcześniej wstąpił do ojczyzny niebieskiej i jak wytłumaczyła o. Mancinelliemu Najświętsza Pani, to właśnie jemu zawdzięcza on tą mistyczną wizję. Włoski jezuita zapytawszy Bogurodzicę, jaki tytułem powinien Ją uczcić, uzyskał odpowiedź: A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie. Ojciec Giulio opowiedział o swoim wiedzeniu przełożonym, a informacja dotarła do polskich jezuitów – na czele z ks. Piotrem Skargą. Dowiedział się również o tym król Zygmunt III Waza. W uroczystość św. Stanisława Szczepanowskiego – 8 maja 1610 r. o. Mancinelli przybył do Krakowa, gdzie w katedrze wawelskiej ponownie ukazała się mu Maryja. Skierowała do niego słowa: Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi, więc wstawiaj się do Mnie za nim i o pomyślność tej ziemi błagaj nieustannie, a Ja będę ci zawsze, tak jak teraz, miłościwą.

Dnia 1 kwietnia 1656 r. przed obliczem Matki Bożej Łaskawej uklęknął król Jan Kazimierz. W katedrze lwowskiej, w obecności nuncjusza papieskiego Piotra Vidoniego, złożył swe śluby przed obrazem i uroczyście ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej.

Tekst i zdjęcia - fr. W.M.

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl