W wigilię uroczystości NMP Królowej Polski, dnia 2 maja 2018 r. bracia Jan, Serafin, Antoni, Wawrzyniec, Cyprian i gość Jakub podjęli się pielgrzymki pokutnej do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Przewodnikiem na szlaku dla grupy młodych zakonników wąchockich był o. Benedykt.

Nasza wyprawa rozpoczęła się od porannej Eucharystii w kościele klasztornym. Po śniadaniu wyruszyliśmy do nieodległego od Wąchocka sanktuarium, modląc się wpierw śpiewem godzinek ku czci NMP, a następnie rozważając tajemnice różańca. Wędrując wzdłuż trakcji kolejowej, minęliśmy zabytkowy kirkut, aby następnie wejść w granice miasta Starachowice. Podziwiając zabytki industrialne tego ośrodka przemysłowego, weszliśmy na błonia ciągnące się wzdłuż rzeki Kamienna. Stworzyła ona ciche zakątki, leniwie płynąc pośród kępek drzew, otoczona szerokimi, zalewowymi pastwiskami. Wędrując minęliśmy dawną wieś Michałów, przechodząc po XIX – wiecznej grobli, będącej pozostałością urządzeń hydrotechnicznych, związanych z działającą tutaj pudlingarnią. Ostatnie kilometry wiodły nas przez bursztynowe pola, pośród których położony jest Kałków – Godów.

''Mały Licheń'' - gdyż takowe porównanie nasuwa się nieodparcie, jest sanktuarium powstałym w latach 80, z inicjatywy ks. Czesława Wali. Serce kompleksu stanowi świątynia Bolesnej Królowej Polski, wzniesiona w latach 1983 – 84 r., w której w ołtarzu głównym króluje Matka Boża Bolesna, będąca kopią obrazu z Lichenia. Obok kościoła została wzniesiona Golgota, upamiętniająca martyrologię narodu polskiego. Mieliśmy okazję również podziwiać zlokalizowaną tutaj kalwarię oraz mini zoo. Po odprawieniu drogi krzyżowej i chwili zadumy, wyruszyliśmy pieszo w drogę powrotną, aby przekroczyć progi naszego klasztoru już po Komplecie.Tekst i zdjęcia - fr. W,M.

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl