Wznieśmy się przez Maryję ku Temu,
który przez Nią zstąpił aż ku nam.
św. Bernard
Dnia 8 września 2017 r. w wąchockim kościele p.w. św. Floriana będzie miał miejsce akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wspólnoty parafialnej oraz zakonnej. W ten wyjątkowy dzień – w uroczystość Narodzenie NMP – wszystkie polskie parafie zaniosą błagalne wołanie do Najświętszej Dziewicy, prosząc, „aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.”
Pierwotnego aktu zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał 8 września 1946 r. Prymas Polski kard. August Hlond na Jasnej Górze. Polski kardynał ów akt wiązał bezpośrednio z poświęceniem świata Niepokalanemu Sercu Maryi, jakiego dokonał 31 października 1942 r. papież Pius XII, spełniając tym samym życzenie Maryi wyrażone w Fatimie. Warto również dodać na marginesie, że tenże papież w 1950 r. ogłosił dogmat o Wniebowzięciu NMP.
W 100 lecie objawień fatimskich, Konferencja Episkopatu Polski postanowiła odnowić zawierzenie dokonane przez kardynała Hlonda. Dnia 6 czerwca 2017 r. biskupi zgromadzeni w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem uroczyście powierzyli Rzeczpospolitą protekcji Najświętszej Pani. ''Uzupełnieniem'' tego zawierzenia, będą poszczególne akty, które dokonają się w właśnie parafiach 8 września – w 71 rocznicę jasnogórskich ślubów kardynała Hlonda.
,,Dzisiejsza uroczystość Narodzenia Bogurodzicy jest już świętowaniem tej tajemnicy, której pełnią jest Wcielenie Słowa. Rodzi się bowiem, jest karmiona i wzrasta Dziewica, która ma być matką Króla królów. A dla nas podwójne stąd dobrodziejstwo: zostaliśmy wprowadzeni w prawdę i odwiedzeni od litery Prawa trzymającego nas w poddaństwie i niewoli. A w jaki sposób się to dokonało? Otóż tak, że cienie ustąpiły przed światłem, a wolność łaski nastąpiła po literze prawa. Dzisiejsza uroczystość jest u styku tych dwóch światów.” Przytoczone słowa wbrew pozorom nie pochodzą z jasnogórskich uroczystość w 1946 r. Jest to fragment homilii św. Andrzeja z Krety, żyjącego na przełomie VII i VIII w. Uświadamia on doskonale jak Niepokalane Serce Maryi jest drogą do wolności i prawdy – niezależnie czy w czasach św. Andrzeja, czy w 1946 r., czy współcześnie w 2017…  
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl