Dnia 22 lutego 2017 r. grupa braci z wąchockiej wspólnoty wybrała się na pielgrzymkę do trzech sanktuariów – Jędrzejowa, Częstochowy i Leśniowa, Było to podziękowanie za złożone śluby i obłóczyny, które miały miejsce dnia poprzedniego.

Pod czujnym okiem ojca socjusza Tymoteusza na pielgrzymi szlak wybrali się bracia Filip, Jan, Serafin, Antoni, Wawrzyniec i Tomasz.

Po śniadaniu zastęp braci, rozpoczął swą podróż minibusem, w którym ,,opasani radością, ich serca nie milknąc śpiewały psalmy i pieśni Bogu” (Por. Ps 30, 12 - 13). Pierwszym punktem wyprawy było sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Była to również wizyta u naszych współbraci cystersów, gdyż Jędrzejów jest archiopactwem. Po zabytkach opactwa oprowadzał grupę ojciec diakon Grzegorz, który za kilka dni przyjmie święcenia kapłańskie. Z zaangażowaniem opowiadał o dziełach sztuki, zgromadzonych w świątyni, a w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka udzielił błogosławieństwa relikwiarzem ręki bł. Wincentego. Jest to również relikwia II stopnia, gdyż tego relikwiarza używał również św. Jan Paweł II. Po ugoszczeniu kawą i ciastem grupa podzieliła się na dwie części – jedni poszli oglądać żywy inwentarz w gospodarstwie jędrzejowskiego opactwa, a drudzy podziwiali z bliska piękne organy. Ów 40 głosowy instrument posiada interesujący 4 manuał, pierwotnie w stroju kamerton, dawniej używany, gdy organom towarzyszyła orkiestra.

Z cysterskiego Jędrzejowa zastęp braci udał się oglądać dwa sanktuarium zakonu paulinów. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia Jasna Góra. Klękając przed Czarną Madonną wąchoccy pielgrzymi dziękowali w szczególności za dar powołania, prosząc Najświętszą Matkę o wsparcie i utrzymanie na dalszej drodze życia konsekrowanego. O 13.30 oglądali odsłonięcie Cudownej Ikony oraz nie tylko uczestniczyli w Eucharystii, ale również pełnili służbę u stóp Maryi, Królowej Polski. Mszę koncelebrował oraz odczytał Ewangelię ojciec Tymoteusz. Brat Filip posługiwał jako lektor, a brat Jan wykonał psalm i modlitwę wiernych. W Częstochowie był również czas na zwiedzanie i indywidualną modlitwę.

Ostatnim punktem pielgrzymki było drugie sanktuarium maryjne - Leśniów. Pokłoniwszy się Leśniowskiej Pani i odmówiwszy litanię loretańską, bracia powrócili do macierzystego opactwa.

Tekst i zdjęcia: fr. W. M.
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl