W dniu 16 lutego 2017 r. miała miejsce wizyta w wąchockim opactwie wyjątkowych gości. Na spotkanie z ojcem opatem przybył ks. biskup Henryk Tomasik - ordynariusz radomskiej diecezji, pani Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski oraz pani Anna Żak-Stobiecka - świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków. Celem owego zebrania były rozmowy dotyczące rewaloryzacji zabytków opactwa.

Obrady rozpoczęły się od wspólnego posiłku w refektarzu, po czym wzmiankowani goście, wraz z ekspertami oraz przedstawicielami mediów, rozpoczęli obchód klasztoru. Nie było to tylko turystyczne zwiedzanie, lecz celem było inne spojrzenie na ekspozycję dziedzictwa kulturowego białych mnichów. Przewodnikiem tak szacownej grupy był sam ojciec opat, który nie tylko opowiadał o historii wizytowanych miejsc, ale również o niedalekich planach remontowych i konserwatorskich – m. in. o wymianie oszklenia rozety w świątyni klasztornej. Zwierzchnik opactwa ukazał również rzeczy i miejsca niedostępne dla zwykłych turystów i pielgrzymów – jak archiwum, gdzie zgromadzone są nieeksponowane zabytki z muzeum. Takim również miejscem była kaplica i krótkie przejście po korytarzach klasztornych, gdzie chodzić wolno tylko noszącym białe tuniki i czarne szkaplerze.


 
Tekst i zdjęcia: K. M.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl