Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, zwana również świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny jest również szczególnym dniem dla tych, którzy ofiarowali swe oczyszczone serca boskiemu Oblubieńcowi. Dnia 2 lutego w Kościele obchodzony jest dzień życia konsekrowanego, a w diecezji radomskiej spotkanie kapłanów, ojców, braci i sióstr zostało zorganizowane w radomskim kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Do jezuickiej świątyni przybyli również i cystersi z Wąchocka: ojciec Augustyn, bracia Julian, Franciszek, Filip, Jan, Serafin oraz postulanci Mateusz, Krystian i Tomasz.

Radomski kościół stopniowo wypełniał się wiernymi, którzy klękając w wąskich ławkach, oddawali się adoracji Najświętszego Sakramentu. W większości byli to członkowie habitowych zgromadzeń czy zakonów, ale nie zabrakło również zgromadzeń lub stowarzyszeń bezhabitowych. Parę minut po 10 wspólnota sióstr i braci odmówiła liturgię godzin, a po odśpiewaniu brewiarza rozpoczęła się Eucharystia. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji bp Henryk Tomasik, a w koncelebrze stanął m. in. nasz ojciec Augustyn. Ksiądz biskup wygłosił homilię, w której tłumaczył symbol świątyni w Starym Testamencie oraz zmiany tego rozumienia w kontekście Nowego Testamentu. Powołując się listy św. Pawła objaśniał, że człowiek jest nową świątynią, a szczególnym świadectwem realizacji tych słów są osoby konsekrowane. Naświetlił znaczenie osób, które wybrały życie celibatariuszy, w nauce papieży Jana Pawła II i Franciszka. Przyrównał również zakonników i zakonnice do naczyń połączonych: ,,Jeżeli jedno serce jest bliżej Pana Boga, jeżeli w jednym sercu podnosi się poziom życia duchowego, wówczas podnosi się poziom życia duchowego w całej wspólnocie”.

Również w kościele pw. Świętej Trójcy zgromadzeni odnowili swoje śluby zakonne, a po zakończeniu Eucharystii odbyła się agapa.

Galeria: (Więcej zdjęć po kliknięciu na miniaturę)

 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl