Drodzy Parafianie!

W związku z nierzadkimi nieporozumieniami chcemy jeszcze raz przypomnieć zasady jakie, obowiązują z intencjami za zmarłych, które zamawiamy przy okazji pogrzebu. Nie jest możliwe, aby obecnie nasi kapłani odprawili wszystkie intencje pogrzebowe w oznaczonych godzinach, kiedy wierni mają dostęp do naszego kościoła. Po pierwsze, brakłoby miejsca na wolne godziny w różnych intencjach okolicznościowych i za żyjących. Po drugie, nasi ojcowie mają różne obowiązki na zewnątrz klasztoru czy Wąchocka, i nie możemy codziennie wyznaczyć np. pięć intencji na godzinę 7.00, trzy na godzinę 7.30 i pięć na godzinę 18.00. O niedzieli nawet nie wspominamy. W naszych warunkach przy obecnej liczbie kapłanów i ciążących zobowiązaniach jest to organizacyjnie niemożliwe. Po trzecie nasze, doświadczenie mówi smutną prawdę, że do rzadkości należy policzyć rodziny, które regularnie uczestniczą we wszystkich mszach odprawianych za swojego zmarłego. O sąsiadach zwyczajnie zapomnijmy. Z tego powodu decyzją kapituły naszego klasztoru wyznaczyliśmy pierwsze siedem intencji w czasie uzgodnionym przez rodzinę. Pozostałe intencje są przez ojców odprawiane przy pierwszej wolnej i dogodnej okazji w koncelebrze albo w kaplicy za klauzurą. Wszystkie one wcześniej czy później zostają odprawione, ponieważ ciąży na nas oprócz moralnego obowiązku także wymóg prawa kanoniczego .Przy okazji wizytacji biskupiej te sprawy są zresztą skrupulatnie sprawdzane. Praktyka, o której mówimy jest powszechnie stosowaną w sanktuariach i klasztorach. Ci wszyscy, którzy mają problemy z zaufaniem do nas mogą zawsze przyjść do kancelarii i sprawdzić stan intencji. Czy intencje zostały odprawione, kiedy zostały odprawione. Łącznie ze szczegółem, który kapłan w tym dniu ją odprawił. Jeszcze raz polecamy się waszej wyrozumiałości i waszej cierpliwości.

Wszystkim zaś tym, którzy okazują zrozumienie z serca dziękujemy i zapewniamy o naszej serdecznej pamięci oraz modlitwie.

Link z naszej witryny do pierwszego ogłoszenia w tej sprawie:

Tutaj
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl